Rita, Olita,
Vita
ZIŅAS
IZKLAIDE
VIDEO
VESELĪBA
IZGLĪTĪBA
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
 • ZIŅAS
 • Jelgavas ziņas
 • Novadu ziņas
 • Politika
 • Komentāri
 • Ekonomikas ziņas
 • Kriminālās ziņas
 • Uzņēmēji runā
 • Dzīvesstils
 • Aculiecinieks
 • Sēru ziņas
 • Arhīvs
 • Jurista vārds
 • Portāls ziņo
 • SPORTS
 • IZKLAIDE
 • VIDEO
 • GRĀMATU APSKATS
 • VESELĪBA
 • IZGLĪTĪBA
 • LABDARĪBA

APTAUJA
Kā energoresursu cenu kāpums ietekmē Jūsu ikdienu? ..vairāk
Nejūtu izmaiņas.
Nestresoju, cik būs
jāmaksā, tik
samaksās.
Ceru, ka pārdzīvot
ziemu izdosies bez
parādiem.
Jau sāku veikt
uzkrājumus.
Nespēšu pavilkt
cenu kāpumu, būs
jālūdz
palīdzība.
Valsts atbalsts par apkuri

Raksts publicēts: 2022.08.13. 06:33:51
Raksta autors: tv3.lv

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai

Kāda veida valsts atbalsts būs pieejams dažādām iedzīvotāju grupām un kā praktiski pieteikties atbalsta saņemšanai, lai segtu daļu no energoresursu sadārdzinājuma par centrālapkuri, malku, briketēm un granulām, kā arī apkurei izmantoto elektrību un dabasgāzi, – to piektdien preses konferencē skaidroja Labklājības un Ekonomikas ministrijas, kā arī Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvji.

Kā vēstīts, Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, paredzot pasākumus siltumapgādes un apkures izmaksu pieauguma daļējai segšanai mājsaimniecībām. Šis atbalsts ir mērķēts uz visām mājsaimniecībām.

Vienlaikus ar likuma izmaiņām paplašinātas iespējas saņemt mājokļa pabalstu, kā arī palielināts atbalsts senioriem, personām ar invaliditāti un apgādnieku zaudējušām personām. Šo atbalstu saņems tikai sociāli maizaizsargātie iedzīvotāji, kuri tam kvalificējas atbilstoši noteiktajam turības līmenim.

Jāņem vērā, ka daļa no atbalsta tiks aprēķināta automātiski, bet daļa – jāpieprasa, un pamatā tas jādara, vēršoties savā pašvaldībā.

Atbalsts mājsaimniecībām

Energoresursu cenu pieauguma kompensēšanai noteikts atbalsts mājsaimniecībām, kas apkurē izmanto:

 • elektroenerģiju;
 • dabasgāzi;
 • koksnes briketes, koksnes granulas un malku;
 • centralizētās siltumapgādes pakalpojumam.

Mājsaimniecībām, kas apkurē izmanto elektroenerģiju, koksnes granulas, koksnes briketes vai malku, ar maksājumu attaisnojošiem dokumentiem jāvēršas pašvaldībā, kas pieņems lēmumu par kompensācijas piešķiršanu. Savukārt valsts atmaksās šīs kompensācijas izmaksu pašvaldībai.

Malkai, kas iegādāta no 2022. gada 1. maija līdz 2023. gada 30. aprīlim, noteikts cenu līmenis, no kura sāk sniegt atbalstu – 40 eiro/ber.m3 (aptuveni 35 eiro/MWh). Valsts kompensē izmaksu pieaugumu 50% apmērā (t.i., ja izmaksas pārsniegs 40 eiro/ber.m3), bet ne vairāk par 15 eiro/ber.m3. Maksimālais atbalsta apjoms, par kuru var saņemt atbalstu, vienai mājsaimniecībai ir 35 eiro/ber.m3. Atbalsta periods: no 2022. gada 1. maija līdz 2023. gada 30. aprīlim. Pieteikumus atbalsta saņemšanai pašvaldībā jāiesniedz no 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim.

Malkai, kas iegādāta līdz š.g. 31. augustam un par ko nevar uzrādīt maksājumu apliecinošu dokumentu, valsts kompensē fiksētu atbalstu 60 eiro uz vienu mājokli. Ja par  šo pašu mājokli papildus tiek iesniegts malkas atbalsta pieteikums ar maksājumu apliecinošu dokumentu, tālākais atbalsts tiek piešķirts atbalsta apmēram, kas pārsniedz 60 eiro, ņemot vērā iepriekš minētos malkas cenas un apjoma nosacījumus.  Pieteikumus atbalsta saņemšanai pašvaldībā jāiesniedz no 2022. gada 1. oktobra līdz 30. novembrim.

Koksnes briketēm un koksnes granulām cenu slieksnis noteikts 300 eiro par tonnu (aptuveni 65 eiro/MWh). Izmaksu pieaugums tiek kompensēts 50% apmērā (t.i., ja izmaksas pārsniedz 300 eiro/tonnā), bet ne vairāk kā 100 eiro/tonnā apmērā. Maksimālais atbalsta apjoms, par kuru var saņemt atbalstu, vienai mājsaimniecībai ir 10 tonnas. Atbalsta periods:  no 2022. gada 1. maija līdz 2023. gada 30. aprīlim.

Mājsaimniecībām, kuras apkurei izmanto elektroenerģiju, atbalsts tiek piešķirts tiem lietotājiem, kuru patēriņš ir lielāks par 500 kWh mēnesī, bet ne vairāk kā 2000 kWh, balstoties uz apkures sistēmas ar elektroenerģiju pašdeklarācijas principu. Valsts kompensē 50% no elektroenerģijas cenas, kas pārsniegs 0,160 eiro/kWh, bet ne vairāk kā 100 eiro/MWh. Jebkurai mājsaimniecībai pirmās patērētās 500 kWh jāapmaksā atbilstoši elektroenerģijas tirgotāja noteiktajai elektroenerģijas cenai, bet tiks kompensēts patēriņš, kas pārsniedz šo slieksni. Atbalsta periods: no 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim. Pašvaldībā pieteikumus jāiesniedz no 2022. gada 1. novembra līdz 2023. gada 31. maijam.

Lai pieteiktos minētajam atbalstam, iesniegumu pašvaldībā varēs iesniegt gan klātienē, gan attālināti. Elektroniska pieteikšanās būs iespējama, izmantojot pašvaldību portālu www.epakalpojumi.lv. Tiesa, darbs pie elektroniskās pieteikuma veidlapas izstrādes vēl turpinās.

Mājsaimniecībām, kuras apkurē izmanto dabasgāzi, kompensācijas apmērs noteikts 30 eiro/MWh (t.i., 0,030 eiro/kWh) tiem lietotājiem, kuru mēneša patēriņš pārsniedz 221 kWh/mēnesī (21 m3/mēnesī). Atbalsta periods: no 2022. gada 1. jūlija līdz 2023. gada 30. aprīlim. Atbalsts tiks piemērots automātiski mājsaimniecību rēķinos.

Būtiski uzsvērt, ka attiecībā uz dabasgāzes un elektroenerģijas lietotājiem, kas maksā par pakalpojumu pēc izlīdzinātā maksājuma principa, regulējumā noteikts pienākums dabasgāzes un elektroenerģijas tirgotājiem veikt izlīdzinātā maksājuma pārrēķinu, ņemot vērā faktisko mājsaimniecību patēriņu un veicot maksājuma korekcijas par iepriekšējiem mēnešiem. Pārrēķinu ar ietverto atbalstu dabasgāzes lietotāji saņems septembrī, tajā būs ietverts atbalsts par jūliju un augustu.

Automātiski mājsaimniecību rēķinos tiek piemērots arī centralizētās apkures lietotājiem. Kompensācijas apmērs siltumenerģijas izmaksu pieauguma segšanai noteikts 50% apmērā no cenas, kas pārsniedz 68 eiro/MWh. Atbalsta periods: no 2022. gada 1. oktobra līdz 2023. gada 30. aprīlim.

Mājokļa pabalsts

Dodot iespējas mājokļa pabalstu saņemt plašākam cilvēku lokam ar augstākiem ienākumiem, par periodu no 2022. gada 1. septembra līdz 2023. gada 30. aprīlim tā piešķiršanā tiek izmantots koeficients 3.

No 1.oktobra vēršoties sociālajā dienestā ar iesniegumu mājokļa pabalsta piešķiršanai, persona uzrādīs un sociālais dienests aprēķinās mājokļa pabalstu atbilstoši par septembri saņemtajiem rēķiniem. Pašvaldība iesniegumu izvērtēs 40 dienu laikā.

Koeficienta palielinājuma rezultātā garantētā minimālā ienākuma slieksnis mājokļa pabalsta apmēra aprēķinam noteikts 327 eiro apmērā pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 228 eiro apmērā pārējām personām mājsaimniecībā visām mājsaimniecībām mājokļa pabalsta apmēra aprēķinam.

Visā atbalsta periodā un turpmāk tiek saglabāts līdzfinansējums pašvaldībām 50% apmērā no faktiskajiem izdevumiem mājokļa pabalstam.

Pabalsti pensionāriem, personām ar invaliditāti, apgādnieku zaudējušām personām

Laika periodā no šā gada 1.novembra līdz 2023.gada 31.maijam senioriem, personām ar invaliditāti, apgādnieku zaudējušām personām noteikti naudas pabalsti:

 • 30 eiro mēnesī, ja pensijas, atlīdzības vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs nepārsniedz 300 eiro mēnesī;
 • 20 eiro mēnesī, ja pensijas, atlīdzības vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ir robežās no 301 eiro līdz 509 eiro mēnesī;
 • 10 eiro mēnesī, ja pensijas, atlīdzības vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ir robežās no 510 eiro līdz 603 eiro mēnesī.

Piemērs: ja vecuma pensijas apmērs ir 300,94 eiro, tad centus aiz komata atmet un personai izmaksās valsts pabalstu 30 eiro mēnesī.

Šos pabalstus izmaksā Latvijā dzīvojošām personām, kurām no 2022. gada 1. novembra līdz 2023. gada 31.  maijam ir Latvijas Republikā piešķirta:

 • vecuma, invaliditātes vai apgādnieka zaudējuma pensija (tai skaitā priekšlaicīgi un avansā piešķirtas pensija);
 • speciālā valsts pensija, izdienas pensija,
 • tiem, kuri sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu, bet kuriem vecuma pensija nav piešķirta,
 • izdienas pensijas saņēmējiem, kuri nav sasniegusi vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu un kuriem ir noteikta invaliditāte.

Pabalsts pienākas arī atlīdzības par darbspēju zaudējumu vai atlīdzības par apgādnieka zaudējumu saņēmējiem un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem.

Pabalstu 30 eiro apmērā piešķir arī Latvijā dzīvojošām personām, kuras saņem piemaksas pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti.

Lai saņemtu šo valsts pabalstu, personām iesniegums nav jāraksta (ar atsevišķiem specifiskiem izņēmumiem).

 


Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
Komentāra ievietošanas noteikumi
 • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
 • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
 • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.
AUTOdoc.lv

0.76800203323364 56(0) - 0.69073987007141 2022.11.28. 10:33 http://www.jelgavniekiem.lv/?act=4&art=54836 ip: 172.70.174.211 usememcache: 1