Agija,
Aldonis
ZIŅAS
IZKLAIDE
VIDEO
VESELĪBA
IZGLĪTĪBA
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
  • ZIŅAS
  • Jelgavas ziņas
  • Novadu ziņas
  • Politika
  • Komentāri
  • Ekonomikas ziņas
  • Kriminālās ziņas
  • Uzņēmēji runā
  • Dzīvesstils
  • Aculiecinieks
  • Sēru ziņas
  • Arhīvs
  • Jurista vārds
  • Portāls ziņo
  • SPORTS
  • IZKLAIDE
  • VIDEO
  • GRĀMATU APSKATS
  • VESELĪBA
  • IZGLĪTĪBA
  • LABDARĪBA
< Marts
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Arhīva navigācija

APTAUJA
Vai esat gatavs jaunajai apkures sezonai? ..vairāk
Kurināmais ir nopirkts visai ziemai
15
Nesatraucos par apkures izmaksām
13
Vēl meklēju lētākos piedāvājumus
10
Esmu iekrājis apkures maksājumu segšanai
7



Alkohola ierobežošanai trūkst politiskā atbalsta

Raksts publicēts: 2022.01.31. 11:19:26
Raksta autors: lsm.lv

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai

Viens Latvijas iedzīvotājs vidēji izdzer vairāk alkohola gadā nekā citās Eiropas valstīs, turklāt pie mums patēriņš turpina pieaugt, bet pārmaiņas alkohola ierobežošanas politikā Latvijā pēdējo divdesmit gadu laikā bijušas minimālas. Veselības ministrija to skaidro ar politiskā atbalsta neesamību.

"Tad, kad bija svētki, viņš jau rītu sāka ar aliņu, virtuvē griežot salātus," stāsta Ralfs. Viņa tētis bija klusais dzērājs – viņš nebija agresīvs un neiesaistījās skandālos, viņam vienkārši patika būt reibumā. "Tas vispār bija dīvaini, jo kāpēc ir jāsvin bērnu dzimšanas dienas tādā dīvainā formātā vienmēr?"

Tēvs mēdza arī pazust uz vairākām dienām, kas radīja dēlā nedrošības sajūtu. Uz tēti viņš nevarēja paļauties.

"No sērijas – izej čībās pēc kefīra un tad parādās pēc piecām dienām. Bez kefīra, bet joprojām čībās," atklāj Ralfs.

PVO rosina celt akcīzes nodokli un ierobežot alkohola pieejamību un reklāmu

Situācija liek uzdot jautājumu – ko valsts ir darījusi, lai Latvija nebūtu topa augšgalā? To šobrīd Pasaules Veselības organizācijas (PVO) projekta ietvaros pēta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības institūta pētnieces.

"Diemžēl pēc 2004. gada un arī pēc finanšu krīzes mēs redzam, ka izmaiņas alkohola ierobežošanas politikā bija minimālas," norāda RSU docētāja Laura Isajeva.

PVO rekomendācijās ietverti trīs labas politikas principi – akcīzes nodokļa paaugstināšana, alkohola pieejamības samazināšana un reklāmu ierobežošana vai aizliegums.

Saeima neceļ akcīzes nodokli tik strauji, cik bija paredzēts

Latvijā bija plānots katru gadu palielināt akcīzes nodokļa likmi, taču 2019. gadā Saeima pieņēma grozījumus par akcīzes samazināšanu stiprajam alkoholam, ko pie mums patērē visvairāk.

Tā bija reakcija uz Igaunijas parlamenta lēmumu samazināt akcīzes nodokļa likmi stiprajam alkoholam un alum. Par to, ka kaimiņu pēdās jāiet arī Latvijai, rūpējoties par pierobežas tirdzniecību, iestājās alkohola nozares asociācija un Valkas mērs Vents Armands Krauklis.

Vēlāk Saeima lēma akcīzes nodokli paaugstināt pakāpeniski.

"Visās situācijās, kad Saeimā tika lemts par akcīzes necelšanu tik strauji, cik bija paredzēts,

mēs esam no Veselības ministrijas izteikuši viedokli, ka jāceļ visiem alkoholiskajiem dzērieniem šī akcīze straujāk," saka Sanita Lazdiņa – Veselības ministrijas Veselības veicināšanas un atkarību profilakses nodaļas eksperte. "Nu jā, te ir tas stāsts, kas mums ir svarīgāk – ekonomiskās intereses vai sabiedrības veselība."

Pēdējo gadu laikā alkohols ir kļuvis vēl pieejamāks

Pie mums alkoholu drīkst iegādāties no 18 gadu vecuma un līdz desmitiem vakarā – tie ir būtiskākie alkohola pieejamības ierobežojumi.

Patiesībā pēdējo gadu laikā alkohols ir kļuvis vēl pieejamāks – pandēmijas aizsegā pat atļauta alkohola tirdzniecība internetā.

"Tika lobēts, ka ir jānodrošina, lai cilvēki nesatiekas, neiet uz veikaliem, lai viņi var pasūtīt alkoholu internetā, un Ekonomikas ministrija šo tad pēc tam arī rosināja kā pastāvīgu normu, un diemžēl par spīti Veselības ministrijas iebildumiem gan Ministru kabinetā, gan arī Saeimā, tā tika pieņemta 2020. gada beigās kā pastāvīga norma," stāsta Sanita Lazdiņa no Veselības ministrijas.

Veselības ministrija arī rosinājusi samazināt mazumtirdzniecības laiku rīta un vakara stundās, no 10.00 līdz 20.00.

"Saņēmām, es teikšu, ļoti daudz iebildumu; ļoti daudz iebildumu un ne tikai no nozares, bet arī valsts pārvaldes iestādēm," atklāj Lazdiņa.

Galvenie iebildumi, ka tādā gadījumā pieaugs nelegālā alkohola patēriņš, lauku veikali būs spiesti slēgties ciet agrāk, iedzīvotāji iegādāsies grādīgos dzērienus lielākos daudzumos un vispār – trūkst pētījumu par Latvijas situāciju.

"Tā ir atkal tāda retorika, ķer uz emocijām. Bet tam nav pamata, dati saka kaut ko citu," komentē RSU pētniece Inese Gobiņa.

"Arī efektivitātes ziņā ir tāds pētījums, ka, samazinot pieejamību par divām stundām dienā,  jau tūlītēji būs redzams tuvākajos datos, ka aptuveni par trešdaļu samazināsies vardarbības izraisītas traumas. Un par pusotru procentu samazinās ceļu satiksmes negadījumos iegūtas traumas," skaidro RSU pētniece Laura Isajeva.

Tagad ministrijā plāno veikt pētījumu par situāciju Latvijā, balstoties uz alkohola tirdzniecības ierobežojumiem mājsēdes laikā.

Alkohola reklāmas ierobežojumi neskar internetu

Latvijā nav atļauta alkoholisko dzērienu reklāma televīzijā un radio, taču ierobežojumi neskar internetu – tā ir liela problēma, atzīst asociētā profesore Inese Gobiņa.

"Būtībā attiecībā uz reklāmu mēs redzam, ka viss ir tā novēloti, 2010. gadā jau bija internets, bet mēs vēl pie vides reklāmas strādājam. Šobrīd nav vairs tikai internets, bet nu jau ir sociālie mediji," norāda Inese Gobiņa.

Ministrijā izstrādāti grozījumi, kas paredz aizliegt alkohola reklāmas kinoteātros, internetā, sociālajos tīklos un e-pasta vidē. Taču Patērētāju tiesību aizsardzības centrs jau norādījis uz ierobežotām kontroles iespējām.

Lietuvā un Igaunijā gan šādi nosacījumi jau pastāv, un Veselības ministrija no ieceres neplāno atkāpties.

Kas tad ir tie citi priekšlikumi, kā tie cilvēki domā ierobežot alkohola izplatību?

"Izglītošana, vienīgais galvenais priekšnosacījums izglītošana, kā mums norādīja alkohola nozare, par drošu alkohola lietošanu," norāda ministrijas pārstāve

Veselības ministrija norāda uz politiskā atbalsta trūkumu, tāpēc arī mums pēdējā divdesmitgadē bijušās tik minimālas izmaiņas alkohola politikā.

Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
Komentāra ievietošanas noteikumi
  • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
  • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
  • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.




AUTOdoc.lv

0.33698201179504 104(0) - 0.21542000770569 2024.03.29. 01:38 http://www.jelgavniekiem.lv/?act=10&art=53406 ip: 172.71.223.70 usememcache: 1