Agija,
Aldonis
ZIŅAS
IZKLAIDE
VIDEO
VESELĪBA
IZGLĪTĪBA
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
  • ZIŅAS
  • Jelgavas ziņas
  • Novadu ziņas
  • Politika
  • Komentāri
  • Ekonomikas ziņas
  • Kriminālās ziņas
  • Uzņēmēji runā
  • Dzīvesstils
  • Aculiecinieks
  • Sēru ziņas
  • Arhīvs
  • Jurista vārds
  • Portāls ziņo
  • SPORTS
  • IZKLAIDE
  • VIDEO
  • GRĀMATU APSKATS
  • VESELĪBA
  • IZGLĪTĪBA
  • LABDARĪBA
< Marts
26272829123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Arhīva navigācija

APTAUJA
Vai esat gatavs jaunajai apkures sezonai? ..vairāk
Kurināmais ir nopirkts visai ziemai
15
Nesatraucos par apkures izmaksām
13
Vēl meklēju lētākos piedāvājumus
10
Esmu iekrājis apkures maksājumu segšanai
7



Kalnciema muzejs ceļā uz atzīta muzeja statusu

Raksts publicēts: 2021.09.24. 11:10:43
Raksta autors: Jelgavniekiem.lv

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai

Jau piecus gadus Kalnciema muzeja biedrības paspārnē Valgundes pagastā darbojas Kalnciema muzejs, kuru izlolojuši vietējie novadpētniecības entuziasti. Kalnciema muzejā un tā rīkotajos kultūras pasākumos jau līdz šim bijis iespējams iepazīt vēsturiskā Kalnciema pagasta apkaimi – mūsdienu Valgundes un Kalnciema pagastu ziemeļdaļu – un tās krāsaino kultūrvēstures mantojumu. Taču tagad muzejs gatavojas savu darbību izvērst jaunā kvalitātē - pagājušajā gadā Kalnciema muzeja biedrība ieguvusi sabiedriskā labuma organizācijas statusu, muzejs uzsācis akreditācijas procesu un 22.septembrī, deputāti atbalstīja nodot lietošanā Kalnciema muzeja biedrībai telpas, kurās muzejs jau atrodas - Valgundes pagasta sabiedriskajā ēkā “Ārsta māja”.

Doma par muzeja izveidi mūsdienu Kalnciema–Valgundes apkaimē vīdējusi jau sen. To iecerējuši vietējie skolu darbinieki un novadpētnieki abos Lielupes krastos, bet kaut kas allaž apgrūtinājis muzeja izveidi. 2007. gadā par Kalnciema vēsturi ieinteresējās arī Kalnciema vidusskolas 8. klases skolnieks Dāvis Beitlers, kurš ciešā sadarbībā ar citiem novadpētniekiem un apkaimes bibliotēkām atkal sāka virzīt domu izveidot muzeju par šo kultūrvēsturisko telpu. “Gribējās parādīt, ka Kalnciema–Valgundes pusē nav notikušas tikai Ziemassvētku kaujas vien,” teic D. Beitlers. 2016. gada oktobrī muzeja ieceres entuziasti nodibināja sabiedrisko organizāciju – Kalnciema muzeja biedrību, kuras paspārnē darbu uzsāka Kalnciema muzejs. Nu muzejs uzsācis akreditācijas procesu, lai šogad vai, vēlākais, nākamgad iegūtu valsts atzīta muzeja statusu un tā krājums nonāktu Kultūras ministrijas aizsardzībā. Kalnciema muzeja ekspozīcija arī turpmāk būs apskatāma savā pašreizējā atrašanās vietā – sabiedriskajā ēkā “Ārsta māja”, Rīgas ielā 20, Tīreļos -, jo 22. septembra domes sēdes laikā deputāti apstiprināja lēmumprojektu, kas paredz konkrētās nedzīvojamās telpas uz pieciem gadiem nodot bezatlīdzības lietošanā Kalnciema muzeja biedrībai. Pēc līguma termiņa beigām to varēs pagarināt.

Kalnciema muzejs krāj, glabā, pētī un daudzina kultūras liecības, kas saistītas ar vēsturisko Kalnciema novadu un Kalnciema-Klīves draudzi, seno rūpniecību Kalnciema un Valgundes pagastos, Lielupi no Babītes līdz Valgundei un Klīves mežniecības vēsturisko apvidu. Latvijai un vēl plašākam apvidum Kalnciema novads devis arī daudzus izcilus kultūras, zinātnes, politiskos, sabiedriskos un saimnieciskos darbiniekus, sākot ar Kurzemes hercogu un lielisko piļu cēlāju Ernstu Johanu Bīronu. Muzejs piedalās apkaimes kultūrvides veidošanā, iekļaujot vietējās kultūrvietas (īpaši “Ārsta māju” un Kalnciema-Klīves luterāņu baznīcu) plašākā sabiedriskajā apritē. Piecu gadu laikā muzejs sarīkojis divus vēsturiskā Kalnciema novadnieku saietus ar populārzinātniskām konferencēm, kurās par novada vēstures tēmām referējuši Latvijā atzīti pētnieki, ar Jelgavas novada pašvaldības finansiālu atbalstu izdevis populārzinātnisku rakstu krājumu, konsultējis dzimtu vēstures un noteiktu tēmu pētniekus, veidojis tematiskas izstādes, uzņēmis ekskursantus no dažādām Latvijas vietām – arī muzejnieku, vēsturnieku un mākslas zinātnieku grupas no Rīgas. Tagad iecerēts muzeja darbu vairāk publiskot – piemēram, izveidot muzejam profilu sociālajā tīklā “Facebook” –, lai muzejs vairāk atvērtos sabiedrībai un lai ziņas par to sasniegtu katru interesentu.

Katra muzeja pamatā ir krājums – tikai konkrētajam muzejam unikālu oriģinālmateriālu kolekcija, un tā tas ir arī Kalnciema muzejā. Visi priekšmeti, kas nonāk muzejā, tiek reģistrēti, izpētīti, ielikti īpaša papīra aploksnēs, vākos un kastēs, lai tos nesabojātu nepareiza iepakojuma ķimikālijas, gaisma, mitrums vai citi apstākļi un lai vērtīgās vēstures relikvijas saglabātos paaudzēm ilgi. Kalnciema muzeja krājumā jau šobrīd ir vairāki tūkstoši senu priekšmetu, galvenokārt fotogrāfijas, dokumenti un rokraksti ar izcilu nozīmi kā novada, tā arī visas Zemgales un Latvijas mērogā; vairāki krājuma priekšmeti publicēti. Muzejs īpaši lepojas ar materiāliem, kas dokumentē Eiropā pazīstamā latviešu cilmes afrikānista, etnoloģijas profesora Ziedoņa Ligera (1917–2001) dzīvi un darbību, un šajā materiālu kolekcijā rodamas ļoti retas izcilā zinātnieka grāmatas, rokraksti, Āfrikas kultūras izpētes ekspedīciju fotoattēli, kas ir Latvijai unikāli. Muzeja zinātniskajā arhīvā glabājas simtiem vērtīgu atmiņu fiksējumu – rokraksti (gan pieraksti, gan pašu atmiņu sniedzēju manuskripti) un audioieraksti, kuri pamazām tiek sistematizēti. Tomēr muzeja krājuma veidošana un papildināšana ir teju nebeidzams process, tādēļ ikviens, kura rīcībā varētu būt muzejam noderīgi materiāli, laipni aicināts sazināties ar muzeju, rakstot vai zvanot Kalnciema muzeja biedrības valdes priekšsēdētājam Dāvim Beitleram ([email protected]; 28287793).

Pirmā Kalnciema muzeja ekspozīcijas telpa tika atvērta vienlaikus ar muzeja izveidi, un tās iekārtošanā iesaistījusies arī sabiedriskā organizācija “Valgundes novada attīstība” un Valgundes pagasta pārvalde. Muzeja ekspozīcija bez maksas apskatāma Tīreļu bibliotēkas darba laikā (bibliotēkā regulāri apskatāmas arī muzeja veidotās izstādes), savukārt par iespējām ekspozīciju aplūkot citā laikā, kā arī citiem muzeja pakalpojumiem aicinām interesēties, rakstot uz e-pasta adresi [email protected], sekojot informācijai sociālajos tīklos vai sazinoties ar Tīreļu bibliotēku pa tālruni 63085327. Muzejs labprāt konsultē interesentus novada un vietējo dzimtu vēstures jautājumos, piedāvā materiālus par apkaimes kultūrvidi. Līdz ar nākamo tūrisma sezonu plānots piedāvājumu papildināt ar dažādām ekskursijām pa muzeju un apkaimi, kuras pastāvīgi vadīs pieredzējusī gide Vineta Vilde.


Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
Komentāra ievietošanas noteikumi
  • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
  • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
  • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.




AUTOdoc.lv

0.40081691741943 104(0) - 0.27570629119873 2024.03.29. 13:45 http://www.jelgavniekiem.lv/?act=10&art=52526 ip: 172.70.175.198 usememcache: 1