Ingmārs, Ernestīne,
Akvelīna
ZIŅAS
SPORTS
IZKLAIDE
VIDEO
IZGLĪTĪBA
DĀVANAS SVĒTKOS
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
 • ZIŅAS
 • Jelgavas ziņas
 • Novadu ziņas
 • Politika
 • Komentāri
 • Ekonomikas ziņas
 • Kriminālās ziņas
 • Uzņēmēji runā
 • Dzīvesstils
 • Portāls ziņo
 • Aculiecinieks
 • Sēru ziņas
 • Arhīvs
 • piedāvā
 • Jurista vārds
 • SPORTS
 • IZKLAIDE
 • VIDEO
 • SLUDINĀJUMI
 • FORUMS
 • GRĀMATU APSKATS
 • IZGLĪTĪBA
 • DĀVANAS SVĒTKOS
 • LABDARĪBA
APTAUJA
Piedalīsieties Jelgavas Pilsētas svētku pasākumos? ..vairāk
Jā, katru gadu
apmeklēju!
Ja, atradīšu kaut
ko interesantu, tad
iešu!
Ir citi plāni
brīvdienām.
Kad ir Pilsētas
svētki?

Čili

  ZIŅAS / Komentāri / (Raksts) /

Pelnu diena – gavēņa sākums (4)

Raksts publicēts: 2013.02.10. 17:27:28
Raksta autors: Solvita Cukere

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai

Latvijas Evanģēliski luteriskās baznīcas Jelgavas Sv. Annas draudzes mācītājs Kaspars Kovaļovs

Šogad 14. februāris ir Pelnu diena, kurā, saskaņā ar kristīgās baznīcas kalendāru, sākas Lieldienu gavēnis. Kristīgā pasaule ar Pelnu dienas dievkalpojumiem sāk Lieldienu gavēņa laiku.

Gavēnis ilgst 40 dienas (izņemot svētdienas). 21.gadsimta cilvēks gavēšanu dažkārt izprot vienīgi kā badošanos, svara samazināšanai labvēlīgu laiku, pazaudējot gavēņa dziļāko būtību. Šī vārda kā aizguvuma no senkrievu valodas nozīme ir: «izturēties ar cieņu, ar godbijību».

Atsauksim atmiņā, kas Mateja evaņģēlijā (Mateja ev. 6: 16–18) teikts par lūgšanu: «Un, kad jūs gavējat, tad neesiet saīguši kā liekuļi, jo tie dara savus vaigus nejaukus, lai rādītos ļaudīm kā gavētāji. Patiesi es jums saku: tiem jau ir sava alga. Bet, kad tu gavē, svaidi savu galvu un mazgā savu vaigu, ka tu nerādies ļaudīm kā gavētājs, bet savam Tēvam, kas redz slepenībā. Un tavs Tēvs, kas redz slepenībā, tev to atmaksās».

Kristietībā gavēnis nav kādas diētas paveids, bet gan būtiska dzīvesveida maiņa, lai dvēsele valdītu pār miesu. Tas ir laiks, kad jāatsakās no komfortabliem ieradumiem, kas traucē saklausīt Dieva gribu. Arī televizora skatīšanās ietilpst pārmērībās, kuru dēļ pārkāpjam Dieva un tuvāko mīlestības likumus, bet bez tuvākā mīlestības nav iespējama Dieva patiesa mīlestība.

Gavēņa laiks kristiešiem atgādina tos 40 gadus, kurus Izraēla tauta pavadīja tuksnesī, atrazdamies ceļā uz Apsolīto zemi. Tas bija liels pārbaudījums tās cilvēkiem, un pats Dievs viņus brīnišķīgā veidā apgādāja un glāba.

Arī Jēzus gavēja tuksnesī četrdesmit dienas un naktis. Gavēšanas laikā viņš piedzīvoja trīs svarīgākos kārdinājumus. Gavēņa laiks mums atgādina, ka miesaskāre, varaskāre un godkāre cilvēkam, kas sevi dēvē par kristieti, kas sakās mīlam Jēzu, ir jāapvalda. Jācenšas atbrīvoties no šiem netikumiem.

Tas ir laiks, kad cenšamies kļūt iekšēji brīvi. Tas ir mūsu šīs dienas ceļš uz savas dvēseles pestīšanu.

Pelnu dienas dievkalpojums ir šī lielā un skaistā sevis pārbaudes laika -Lieldienu gavēņa laika sākums.

Šajā dienā kristīgajās baznīcās tiek svētīti pelni, kurus kaisa uz ticīgo galvām. Šos pelnus ņem no pagājušajā gadā Pūpolu svētdienā svētītiem un tagad sadedzinātiem pūpoliem. Ar šo pelnu kaisīšanas rituālu ticīgie pazemīgi atzīst, ka viņus ir radījis Dievs un ka pēc šīs zemes dzīves viņu miesai jāatgriežas pelnos.

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas mājaslapā www.lelb.lv par šo dienu teikts: «Pelnu diena ir trešdiena, skaitot četrdesmit dienas pirms Lieldienām, bet izslēdzot svētdienas kā Jēzus augšāmcelšanās dienas, kurām nav gavēņa rakstura. Pelni šajā dienā atgādina par cilvēku kā niecību, kam dievišķā mīlestība nepieciešama kā dzīvība».

Dieva Vārdā teikts: Pārbaudiet paši sevi, vai stāvat ticībā, izmeklējiet paši sevi. Jeb vai neesat pārliecināti, ka Jēzus Kristus ir jūsos? Citādi jūs esat nederīgi. Bet es ceru, jūs atzīsit, ka mēs neesam nederīgi. 2Kor.13:5-6

Gavēņa laikā cilvēks ir aicināts domāt par mūsu Kunga Jēzus Kristus ciešanām, nāvi un augšāmcelšanos. Kristus nāves un augšāmcelšanās dēļ par mums ir samaksāts un mums ir mūžīgā dzīvība. Latviešu valodā gavēt nozīmē badoties, bet latīņu valodā tas saucās Quadragesimačetrdesmitais.

Sākotnēji kristīgā baznīca oriģināli gavēja četrdesmit stundas. Šo laiku ticīgie pavadīja neēdot, lai pieminētu četrdesmit stundas, ko Kristus pavadīja kapā. 3.gs. gavēņa laiks tika pagarināts uz sešām dienām, bet apmēram 800.gadā m.ē. tas tika nomainīts uz 40 dienām.

Mūsdienās šīs 40 dienas sasaista ar tām 40 dienām ko Jēzus pavadīja tuksnesī, neēdot. Daudz kur pasaulē tiek svinēta otrdiena pirms Pelnu trešdienas. Šajā dienā, pēc tradīcijas, tiek apēsti treknie ēdieni, jo tauki gavēņa laikā netiek lietoti.

Īsāk sakot, gavēņa laiks ir laiks ir sagatavošanās laiks. Šajā laikā mēs esam aicināti pastiprināti pievērsties garīgai vingrināšanai Dieva Vārda lasīšanā un apcerē, miesas savaldīšanā un lūgšanās. Pāvils vēstulē Galatiešiem 6:3-5 raksta: «Jo, ja kāds domā, ka viņš, kas esot, nebūdams nekas, tas pieviļ pats sevi. Bet ikviens lai pārbauda pats savus darbus, tad viņam pašam būs prieks un viņš nelielīsies citu priekšā. Jo ikkatram jānes sava paša nasta.»

Gavēņa laiks ir klusēšanas un klausīšanās laiks. Laiks, kad mēs klusumā pateicamies Dievam par visu labo, ko Viņš ir devis mūsu dzīvē un arī par visu, kas sagādājis mums sāpes un ciešanas, jo šodien esam tie, kas esam pateicoties Dieva darbam, kas nāk pie mums gan caur labumiem, gan caur pārbaudījumiem, kas norūda mūs. Mēs cenšamies nolikt pie malas visu mūsu steigu un nemieru, un ieklausāmies Dieva balsī, kas skan mūsu dvēselēs. Saklausīt un vadīties pēc Dieva balss ir svarīgākais jebkura cilvēka dzīvē.

Bībelē 2.Laiku grāmatā 7:14 teikts: «un Mana tauta, kas ir pēc Mana Vārda nosaukta, tad pazemosies un pielūgs un meklēs Manu vaigu, un atgriezīsies no saviem ļaunajiem ceļiem, tad Es viņus no debesīm uzklausīšu un piedošu viņu grēkus, un dziedināšu viņu zemi.»

Tāpat kā pirmkristieši gavēja un lūdzās tuksnesī 40 dienas, arī mēs esam aicināti šajā gavēņa laikā būt garā un ar domām kopā ar Kristu. Pārbaudīt vai mūsu dzīve atbilst tam kā to sagaida no mums Dievs. Vai izdzīvojam mīlestību pret Dievu un savu tuvāko? Tomēr šādas pārdomās var izrādīties ikdienas darbībā gaužām nepastāvīgas. Un tieši šī iemesla dēļ mēs gavēņa laikā pastiprināti lasām Dieva Vārdu, savaldām savas iegribas un lūdzam Dievu.

Jēzus Lūkasa evaņģēlijā 9:23-24 saka: «Un Viņš sacīja uz visiem: «Ja kāds grib Man sekot, tad tāds lai aizliedz sevi, ik dienas ņem uz sevi savu krustu un staigā Man pakaļ. Jo, kas savu dzīvību gribēs izglābt, tam tā zudīs, bet, kas savu dzīvību Manis dēļ zaudēs, tas to izglābs.»»

Un droši vien lasītājam rodas jautājums – kam visas šīs grūtības, šie «upuri»?

Uz to Dievs atbild Bībelē vēstulē Kolosiešiem 1:27 «Viņiem Dievs gribējis darīt zināmu, cik vareni liela ir šī noslēpuma godība pagānu starpā, proti, Kristus jūsos, apskaidrošanas cerība.»


Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
lasīt komentārus (4)
Komentāra ievietošanas noteikumi
 • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
 • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
 • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.
DELFI.lv ziņas
  Brīvdienās dzēsti 15 kūlas ugunsgrēki
  No piedūmota dzīvokļa Rīgā ugunsdzēsēji izglābj trīs cilvēkus
  Saulkrastu novadā deg vasarnīca
  Avārijā Balvu novadā bojā iet automašīnas vadītājs
  Sausums, visticamāk, gaidāms arī jūnija sākumā
  Remontdarbu dēļ uz Rīgas apvedceļa īpaši palēnināta satiksme
  Festivāla 'Lampa' video eksperiments: vai Latvija ir godīgu cilvēku zeme

0.5249810218811 56(0) - 0.32157850265503 2018.05.21. 15:56 http://www.jelgavniekiem.lv/?l=6&act=4&art=28936 ip: 54.80.68.137 usememcache: 1