Ginta, Gunda,
Gunta
ZIŅAS
IZKLAIDE
VIDEO
VESELĪBA
IZGLĪTĪBA
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
  • ZIŅAS
  • Jelgavas ziņas
  • Novadu ziņas
  • Politika
  • Komentāri
  • Ekonomikas ziņas
  • Kriminālās ziņas
  • Uzņēmēji runā
  • Dzīvesstils
  • Aculiecinieks
  • Sēru ziņas
  • Arhīvs
  • Jurista vārds
  • Portāls ziņo
  • SPORTS
  • IZKLAIDE
  • VIDEO
  • GRĀMATU APSKATS
  • VESELĪBA
  • IZGLĪTĪBA
  • LABDARĪBA
< Oktobris >
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
Arhīva navigācija

APTAUJA
Vai esat gatavs jaunajai apkures sezonai? ..vairāk
Kurināmais ir nopirkts visai ziemai
15
Nesatraucos par apkures izmaksām
13
Vēl meklēju lētākos piedāvājumus
10
Esmu iekrājis apkures maksājumu segšanai
7



Rimšēvičs neatkāpsies no Bankas prezidenta amata (1)

Raksts publicēts: 2018.02.21. 10:32:30
Raksta autors: lsm.lv

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai

Par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā aizdomās turētais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs neatkāpsies no amata. To Rimšēvičs otrdien, 20. februārī, paziņoja pēdējo dienu notikumiem veltītā preses konferencē. Visas apsūdzības Rimšēvičs noliedz un uzskata, ka tā ir apzinātā vēršanās pret viņu.

Lai arī virkne Latvija amatpersonu, piemēram, premjers Māris Kučinkis (Zaļo un Zemnieku savienība), Saeimas spīkere Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība) paudusi, ka šajos apstākļos jebkurā gadījumā valsts finanšu reputācijas vārdā  Rimšēvičam būtu jāatstāj Latvijas Bankas prezidenta amats, viņš pats uzskata, ka tas nav jādara.

"Es saprotu, ka situācija ir ārkārtīgi sarežģīta. Iespējams, sarežģītākā manā mūžā. Šobrīd es esmu pieņēmis lēmumu, ka es neatkāpšos, jo es neesmu vainīgs, jo tas ir manu apmelotāju un nomelnotāju mērķis, lai es atkāptos, lai nevarētu sevi aizstāvēt. Mana atkāpšanās ļautu tādiem cilvēkiem kā ["Norvik bankas" lielākajais akcionārs Grigorijs] Guseļņikovs triumfēt," paziņoja Rimšēvičs.

Praktiski vadīt Latvijas Banku viņš gan nevarēs, pat formāli ieņemot centrālās bankas prezidenta amatu, jo viņam piemērots drošības līdzeklis, kas liedz pildīt amata pienākumus. Pats Rimšēvičs norādīja, ka vēl notikšot konsultācijas ar juristiem, lai sapratu, kādas īsti ir viņa pilnvaras šajā situācijā.

Rimšēvičs klāstīja, ka viņš ir kļuvis par dažu komercbanku koordinēta uzbrukuma mērķi. Vēlme esot izslēgt Latvijas Banku no spēles tiesvedībā, kas šā gada pavasarī sāksies ASV 200 miljonu eiro prasībā pret Latvijas valsti, piespiest Latvijas Banku pildīt komercbankas "ABLV Bank" izteiktos “apšaubāmus lūgumus par finansiālu atbalstu", kas esot pretrunā ASV noteiktajām sankcijām.

"ABLV Bank" pagājušajā piektdienā vērsusies Latvijas Bankā un lūgusi likviditātes atbalstu – aizdevumu miljarda eiro apmērā.

Taču centrālā banka tik lielu aizdevumu nemaz nevarētu izsniegt, jo tas pārsniegtu noteiktās vadlīnijas. Skaidri bijis jūtams spiediens sniegt palīdzību, pretējā gadījumā "būšot slikti", klāstīja Rimšēvičs. Neilgi pēc atteikuma Latvijas Bankā tanī pašā dienā sākta kratīšana.

Tāpat dažu komercbanku vēlme, pēc Rimšēviča sacītā, esot – "turpināt netraucēti izmantot Latvijas finanšu sistēmu naudas atmazgāšanas veikšanai".  Pret to Latvijas Banka esot aktīvi iestājusies, taču atsevišķas bankas, neskatoties uz aizliegumiem, "turpina mazgāt naudu". "Ir skaidri redzams, ka šīs bankas koordinē savu rīcību," paziņoja Rimšēvičs, paužot aizdomas, ka viņa nesenā aizturēšana neesot bijusi nejauša un ka pret viņu ticis meklēts kompromāts.

Latvijas Bankas prezidents klāstīja, ka "Norvik bankas" lielākais akcionārs Grigorijs Guseļņikovs vēloties uzvarēt 200 miljonu eiro prāvā pret Latvijas valsti, pārdot banku un aiziet no Latvijas.

"Norvik bankas" īpašnieks esot mēģinājis aplinkus tikties, lai stāstītu, cik grūti ir strādāt Latvijā, un lai palīdzot. Esot izteikts lūgums zvanīt ģenerālprokuroram un citām augstām valsts amatpersonām. "Norvik bankas" lielākais akcionārs esot Rimšēvičam lūdzis palīdzību pārdot banku. Rimšēvičs atbildējis, ka viņš nesniedzot šāda veida palīdzību. Pēc šādas atbildes Guseļņikovs esot solījis tiesāties ar valsti.

Rimšēvičs par šādiem lūgumiem nav informējis tiesībsargājošās iestādes, jo uzskatījis tos par "muļķīgiem". Viņš norādīja arī, ka Guseļņikova ziņu aģentūrai AP teiktais, ka Renārs Kokins Rimšēviča vārdā mēģinājis izspiest naudu, neatbilst patiesībai.

Rimšēvičs ir pārliecināts, ka "ABLV Bank" vadība Latvijas Bankas prezidenta amatā vēlētos redzēt kādu citu, "paklausīgu cilvēku" un "ar Latvijas Bankas rokām glābt savu banku", kurai esot liela ietekme politiskajās aprindās.

"Pārējās bankas vēlas izrēķināties par citiem pāridarījumiem un par sava biznesa ienākumu mazināšanu," paziņoja Rimšēvičs.

"Visi šie apvainojumi ir nepatiesi, un es neesmu nevienu spiedis vai ne no viena saņēmis nevienu kukuli," apgalvoja Rimšēvičs. Viņš uzsvēra, ka visus lēmumus par komercbanku uzraudzību Latvijā pieņem Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK). "Lietas, kas tiek inkriminētas man, neattiecas uz Latvijas Banku."

"Ir skaidrs, ka esmu Latvijā pamazām daudziem kļuvis neērts," teica Rimšēvičs un apgalvoja – viņam ir izteikti skaidri "nogalināšanas, nošaušanas draudi”, par ko ir ziņots drošības iestādēm.

Draudi dzīvībai saņemti īsziņā šā gada janvāra beigās. Viņš gan neminēja, kura persona šos draudus izteikusi.

Tāpat Rimšēvičs neminēja to, kurš cilvēks ir iemaksājis drošības naudu. Tas, pēc Latvijas Bankas prezidenta teiktā, esot viņa tuvs draugs, kuru mediji, visticamāk, drīz noskaidros.

Otru lietā aizdomās turēto –  uzņēmēju Māri Martinsonu –  Rimšēvics pazīstot, taču viņam nekādu attiecību neesot, tāpat kā ar bijušo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu. Rimšēvičs esot vairākas reizes ticies ar Sprūdu, lai apspriestu viņa iniciatīvu – likumprojektus, kas varētu ietekmēt Latvijas Bankas prezidenta izvirzīšanas kārtību.

Atbildes par sāktā kriminālprocesa būtību žurnālisti nesaņēma. Rimšēvičs nevēlējās atklāt arī to, kādi drošības līdzekļi viņam ir piemēroti. KNAB sacīja, ka viens no tiem ir 100 000 eiro liela drošības nauda. Advokāts Saulvedis Vārpiņš vēlāk pastāstīja, ka klientam ir aizliegums tikties ar kādām noteiktām personā, valsti viņš var atstāt tikai ar procesa virzītāja atļauju. Ierobežojumi attiecoties arī uz darba pienākumu veikšanu.

“Viņš tomēr joprojām ir bankas prezidents, lai gan viņš nevar pildīt varbūt visus šos pienākumus pilnā apmērā,” sacīja advokāts.

KONTEKSTS:

Rimšēvičs pēc aizturēšanas termiņa beigām pirmdienas, 19. februāra, vakarā atbrīvots no īslaicīgās aizturēšanas izolatora. Latvijas Bankas prezidents atbrīvots pret 100 000 eiro drošības naudu. Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sniegtās informācijas, Rimšēvičam arī noteikts amata pienākumu pildīšanas aizliegums.

Rimšēvičs tiek turēts aizdomās par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā - ne mazāk kā 100 000 eiro organizētā grupā. Zināms, ka šajā lietā KNAB aizturēja uzņēmēju Martinsonu. Tiesa, lietā nefigurē neviena no Latvijā pašlaik strādājošajām kredītiestādēm. Iespējams, lieta saistīta ar «Trasta komercbankas» likvidēšanu, un šajā lietā figurē arī bijušā maksātnespējas administratora Māra Sprūda vārds.

Rimšēvičs pirmdien vakarā norādīja, ka pret sevi vērstās aizdomas uzskata par nepamatotām. “Visu pamatā noraidu un kategoriski nepiekrītu,” īsi komentēja Latvijas Bankas prezidents. Vairākas augstas valsts amatpersonas gan uzskata, ka Rimšēvičam būtu jāpamet Latvijas Bankas prezidenta amats.

 


Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
lasīt komentārus (1)
Komentāra ievietošanas noteikumi
  • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
  • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
  • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.




AUTOdoc.lv

0.23364806175232 98(0) - 0.11249184608459 2024.03.28. 14:24 http://www.jelgavniekiem.lv/?l=2&act=10&date=1571432400&cat=0&art=42495 ip: 172.70.174.214 usememcache: 1