Vēsma,
Fanija
ZIŅAS
IZKLAIDE
VIDEO
VESELĪBA
IZGLĪTĪBA
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
  • ZIŅAS
  • SPORTS
  • IZKLAIDE
  • Izklaides ziņas
  • Kultūras ziņas
  • VIDEO
  • GRĀMATU APSKATS
  • VESELĪBA
  • IZGLĪTĪBA
  • LABDARĪBA

APTAUJA
Vai iepērkaties internetā? ..vairāk
Iepērkos tikai
internetā
Pa retam kaut ko
nopērku
Reizi vai divas
gadā iepērkos
Neiepērkos
internetā
Pirkumus veic citi
ģimenes locekļi




  IZKLAIDE / Kultūras ziņas / (Raksts) /

Skatītājus aicina izstāde «Mazie brīnumi»

Raksts publicēts: 2014.12.16. 06:41:28
Raksta autors: jelgavniekiem.lv

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai
Galerija (11)

Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā līdz nākamā gada 1.februārim būs skatāma izstāde «Mazie brīnumi» jeb Necke figūriņu izstāde, kuras dažus gadsimtus senā vēsture meklējama Tālajos Austrumos.

Necke ir miniatūra skulptūra, kas apmēram 300 gadu laikā attīstījusies Japānā. Japāņu tradicionālajam kostīmam nav kabatu, un nepieciešamās mantas nēsāja ap jostu. Funkcionāli necke kalpoja kā kareklītis – atsvars atslēgām, kastītei parfimērijai vai medikamentiem, rakstāmlietām un citiem ikdienā lietojamiem priekšmetiem.

Pieprasījums bija liels, un no 17. līdz 19. gadsimtam necke griešanas tehnika, skolu stilistiskās atšķirības, kā arī tematu loks plaši attīstījās un sasniedza izcilu kvalitāti un dažādību. 19. gadsimtā Japānā eiropiešu kultūra, tostarp eiropiešu kostīms, kļuva arvien populārāks un tradicionālajai sīkplastikai parādījās citas funkcijas, kā, piemēram, okimono, kas kalpoja kā presspapjē papīriem uz galda un priecēja arī īpašnieka un viņa viesu acis.

Ziloņkauls ir viens no griešanas materiāliem, ko izmantoja, lai izgatavotu necke un okimono. Ziloņkaulu importēja no Indijas un Dienvidāzijas, un tas bija ļoti dārgs, tāpēc meistari centās izmantot visu atvesto. Galvenais importēšanas mērķis bija sagādāt nepieciešamo materiālu plektra izgatavošanai japāņu tradicionālajam mūzikas instrumentam koto. Visus pārpalikumus, parasti neliela formāta, izmantoja sīkplastikas izgatavošanai. No ziloņkaula izgatavoja apmēram pusi necke figūriņu. Pārējās darinātas no koka, īpaši riekstkoka, ķiršu koka, nīlzirgu zobiem (mūsdienās aizstāj ziloņkaulu), arī lāču, meža kuiļu, pat tīģeru zobiem. Pamazām dažāda veida necke figūriņas zaudēja sākotnējo nozīmi un kļuva par lietišķās mākslas izstrādājumiem, ko izgatavo joprojām. Vairākos muzejos pasaulē ir šo mazo lietišķās mākslas darbu kolekcijas, piemēram, Losandželosā, Bostonā, Tokijā, Britu muzejā Londonā, Metropolitēna muzejā (Ņujorkā), Luvrā (Parīzē) un citviet.

Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja izstādē „Mazie brīnumi” eksponētās figūriņas ir seno griezumu atdarinājumi no Daiņa Matīsa kolekcijas. Lai šie smalkie kaula, koka un akmens griezumi, katram no kuriem ir sava īpaša nozīme, priecē skatītājus 2014. gada izskaņā, sagaidot Ziemassvētku un Jaunā gada brīnumu laiku!


Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
Komentāra ievietošanas noteikumi
  • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
  • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
  • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.




AUTOdoc.lv

0.40969681739807 56(0) - 0.31502795219421 2024.04.19. 17:31 http://www.jelgavniekiem.lv/?l=12&act=4&art=35169 ip: 172.70.131.170 usememcache: 1