Marija, Marika,
Marina
ZIŅAS
SPORTS
IZKLAIDE
VIDEO
IZGLĪTĪBA
DĀVANAS SVĒTKOS
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
 • ZIŅAS
 • Jelgavas ziņas
 • Novadu ziņas
 • Politika
 • Komentāri
 • Ekonomikas ziņas
 • Kriminālās ziņas
 • Uzņēmēji runā
 • Dzīvesstils
 • Portāls ziņo
 • Aculiecinieks
 • Sēru ziņas
 • Arhīvs
 • piedāvā
 • Jurista vārds
 • SPORTS
 • IZKLAIDE
 • VIDEO
 • SLUDINĀJUMI
 • FORUMS
 • GRĀMATU APSKATS
 • IZGLĪTĪBA
 • DĀVANAS SVĒTKOS
 • LABDARĪBA
APTAUJA
Karstums! Vai dosieties uz jūru? ..vairāk
Jā, katru vakaru
braukšu peldēties
Gan jau kādu
reizīti aizbraukšu
Brīvdienās
dzīvošu pie jūras
Nav laika, visu
laiku jāstrādā
Tepat Jelgavas
pludmalē ir labi

Čili

  ZIŅAS / Jelgavas ziņas / (Raksts) /

Visiem būs jāreģistrē kanalizācijas sistēma (2)

Raksts publicēts: 2017.10.06. 15:52:57
Raksta autors: jelgavasvēstnesis.lv

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai

Pēc pusotra gada Jelgavas iedzīvotājiem īpašā pašvaldības datubāzē būs jāreģistrē individuālās notekūdeņu sistēmas, kas nav pievienotas centralizētajai pilsētas kanalizācijai. Proti, līdz ar jaunajiem MK noteikumiem par decentralizēto sistēmu reģistrēšanu un apsaimniekošanu tiem jelgavniekiem, kuru māja, dzīvoklis vai vasaras namiņš nav pieslēgts centralizētajai kanalizācijas sistēmai, no 2019. gada tas būs jāreģistrē, kā arī noteiktā veidā regulāri jāapsaimnieko. Jaunās valsts prasības būs atbilstošas kanalizācijas veidam, piemēram, krājtvertnes, kurās uzkrājas neattīrīti notekūdeņi, vai septiķi, kuru kamerās paliek notekūdeņu nogulsnes, būs regulāri jātīra, izmantojot asenizatora pakalpojumus. Savukārt rūpnieciski izgatavotām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, kuras attīrītos notekūdeņus novada vidē un kuru kopējā jauda ir mazāka par pieciem kubikmetriem diennaktī, regulāri jāveic tehniskā apkope.

Jaunie noteikumi stāsies spēkā 2019. gada 1. janvārī, savukārt pabeigt reģistra izveidi paredzēts divu gadu laikā – līdz 2021. gada 31. decembrim.

Ar mērķi nepiesārņot vidi un dzeramo ūdeni

Noteikumus, kas pieņemti šā gada 1. jūlijā, izstrādāja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM). Primāri jaunā kārtība paredz sakārtot sistēmu – ne tikai apzināt, bet arī kontrolēt decentralizētajās kanalizācijas sistēmās uzkrāto notekūdeņu un dūņu regulāru izvešanu un nodrošināt, ka centralizētās un decentralizētās kanalizācijas apsaimniekotāji visā valsts teritorijā ievēro vienlīdzīgas prasības. Galvenais ierosinājums pārmaiņām ir notekūdeņu postošā ietekme uz vidi, skaidro VARAM pārstāve Aiga Aizpuriete. Viņa norāda: iedzīvotāji koncentrējas pilsētās, kur viņu radītie notekūdeņi nelielās un blīvi apdzīvotās teritorijās rada lielāko ietekmi uz vidi, turklāt to apstiprina arī pašvaldības, akcentējot, ka pilsētnieku sūdzības par piesārņojumu, ko izraisa nesakārtotas, smakojošas, nefunkcionējošas un savlaicīgi neiztukšotas kanalizācijas sistēmas, tiek saņemtas regulāri.

Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Strods apstiprina, ka daudzviet pilsētā krājbedres un septiķi, iespējams, nav pienācīgā stāvoklī. «Pilsētā lielākoties ir plūstošās smiltis, līdz ar to, piemēram, krājbedres ar laiku var saplaisāt, tādējādi kļūstot nehermētiskas,» tā viņš, skaidrojot, ka līdz ar to piesārņojums ne tikai nonāk virszemes un pazemes ūdeņos, bet arī piesārņo dzeramo ūdeni lokālajās ūdensapgādes sistēmās, padarot to bīstamu veselībai. Tomēr J.Strods norāda, ka reģistra izveide ir diskutējams jautājums, jo sistēmu uzskaite neatrisinās problēmu.

Iedzīvotāju pienākums – apsaimniekot

A.Aizpuriete stāsta, ka līdz ar jauno noteikumu stāšanos spēkā iedzīvotājiem būs jāievēro virkne apsaimniekošanas prasību atbilstoši decentralizētās kanalizācijas veidam. Proti, ja mājsaimniecībā izmanto septiķi, jārūpējas par to, lai tas būtu aprīkots ar filtrācijas lauku, apakšzemes filtrējošām drenām, smilts un grants filtriem, filtrācijas grāvjiem un akām, niedru laukiem, turklāt tajā uzkrātie nosēdumi regulāri būs jānodod asenizatoram. Savukārt, ja decentralizētā kanalizācija ierīkota kā krājbedre, jārūpējas ne tikai par to, lai tā ir hermētiska un notekūdeņi netiek pazemes ūdeņos, bet arī par tās regulāru iztukšošanu, lai notekūdeņi neizplūst augsnē.

Jāuzsver, ka apsaimniekošanu nevarēs veikt saviem spēkiem – noteikumos paredzēts, ka «darbus var veikt atbilstošs komersants, kas specializējies decentralizēto kanalizācijas sistēmu projektēšanā, būvniecībā, tirdzniecībā vai apkopē». Turklāt pēc asenizatora pakalpojuma saņemšanas izsniegto čeku mest ārā nedrīkstēs – pakalpojuma saņēmējam vismaz divus gadus tas būs jāglabā kā apliecinošs dokuments, kurā uzrādīta pakalpojuma sniegšanas adrese, dati par savākto notekūdeņu daudzumu, datums, kā arī asenizatora rekvizīti. Jāpiebilst, ka iztukšošanas biežums būs atkarīgs no ūdens patēriņa konkrētajā nekustamajā īpašumā, decentralizētās kanalizācijas sistēmas iekārtas tilpuma, kā arī minimālā izvešanas biežuma, ko noteiks pašvaldība.

Notekūdeņu attīrīšanas iekārtām – regulāras tehniskās apkopes

Īpašumos, kuros ierīkotas lokālās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, jārēķinās arī stingrākām prasībām – iekārtām regulāri vajadzēs veikt tehniskās apkopes, pārliecinoties, ka tās izmantotas atbilstoši ražotāja norādēm tehniskajā pasē. Jāpiebilst, ka šādas «tehniskās apskates» būs jāiziet, ņemot vērā iekārtas ražotāja noteikto laika posmu. Savukārt, ja īpašnieka rīcībā nav rūpnieciski izgatavotas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas dokumentācijas, slēdziens par iekārtas tehnisko stāvokli un norādījumi ekspluatācijai būs jāvaicā komersantam, kurš specializējies šajā jomā. Slēdziens būs jānodrošina līdz 2020. gada 1. janvārim, un gadījumā, ja iekārtas tehniskais stāvoklis neatbildīs prasībām, līdz 2021. gada 31. decembrim iedzīvotājiem par pašu līdzekļiem būs jāveic sistēmas pārbūve vai jaunas decentralizētās kanalizācijas sistēmas izbūve, paredz jaunie MK noteikumi.

Kanalizāciju reģistrēs pašvaldības datubāzē

«Pieņemtie MK noteikumi paredz, ka pašvaldībām ir jāuzņemas reģistra izveide,» stāsta J.Strods, norādot: nevar nepiekrist pamata idejai mazināt neatbilstoši funkcionējušu kanalizāciju sistēmu postošo ietekmi uz vidi, tomēr jāatzīst, ka reģistra ieviešana un uzturēšana ir nopietns papildu finanšu slogs pilsētas pašvaldībai, jo katra reģistra izveide un uzturēšana ir ne tikai birokrātisks, bet arī dārgs process. «Latvijas Pašvaldību savienībā jaunie noteikumi jau tika iztirzāti, un pašvaldības neatbalstīja šādu noteikumu pieņemšanu, taču tagad tie ir pieņemti valdībā un pašvaldībai būs jāpilda. Tāpēc nākamā gada laikā pilsētā izstrādāsim attiecīgus saistošos noteikumus, labākos risinājumus meklējot sadarbībā ar citām lielākajām Latvijas pilsētām,» tā priekšsēdētāja vietnieks, uzsverot: jaunajos noteikumos būs iekļauti kritēriji, kas paredzēs, kādu teritoriju īpašniekiem ir jāreģistrē kanalizācijas sistēmas, datumu, līdz kuram sistēma ir jāreģistrē, atbilstošus decentralizēto kanalizācijas sistēmu veidus, reģistrācijas iesnieguma formu, kā arī adresi, kur iesniegums jāiesniedz. Noteikumos paredzēts, ka iedzīvotājam šādā iesniegumā būs jānorāda kanalizācijas sistēmas atrašanās vietas adrese, īpašnieka dati, kā arī kanalizācijas veids. Jāpiebilst, ka datubāzē īpašuma decentralizēto kanalizācijas sistēmu vajadzēs reģistrēt vienu reizi, izņemot gadījumus, ja īpašumam mainās saimnieks.

Lai gan minētie noteikumi nenosaka soda apmēru, jāņem vērā, ka dome var apstiprināt saistošos noteikumus un atbilstoši likumam par noteikumu neievērošanu piemērot naudas sodu: fiziskām personām – līdz 350 eiro, bet juridiskām personām – līdz 1400 eiro, norāda A.Aizpuriete.

Stingrākas prasības arī pilsētas asenizatoriem

J.Strods stāsta, ka līdz ar jaunajiem noteikumiem stingrākas prasības būs arī asenizācijas pakalpojuma sniedzējiem. Pašvaldības saistošie noteikumi paredzēs, ka komersantiem ne tikai jāreģistrējas domē un jāatbilst virknei prasību, bet arī jānoslēdz līgums ar speciāli izveidoto notekūdeņu un nosēdumu pieņemšanas vietu. Mūsu pilsētā šāda vieta ir Lapskalna ielā, SIA «Jelgavas ūdens» notekūdeņu attīrīšanas iekārtu teritorijā. «Jelgavas ūdens» tehniskais direktors Viktors Juhna stāsta, ka šobrīd līgums par notekūdeņu pieņemšanu noslēgts ar četriem uzņēmumiem. Nākotnē ar mērķi nepieļaut iespēju, ka uzņēmēji ekonomijas nolūkos nolej notekūdeņus tiem neparedzētās vietās, sadarbības līgumā plānots ieviest prasību par asenizācijas auto aprīkošanu ar navigācijas sistēmu. «Tādā veidā varēsim pārliecināties, kur asenizators notekūdeņus ir uzņēmis un kur novadījis,» tā viņš. Jāpiebilst, ka asenizatoriem līdz kārtējā gada 1. martam reģistra uzturētājam papildus būs jāiesniedz informācija par notekūdeņu un nosēdumu apjomu, kas iepriekšējā gadā savākts, transportēts un novadīts no asenizatora apkalpotajām decentralizētajām kanalizācijas sistēmām.

Situācija jāapjauš laicīgi

V.Juhna norāda, ka par decentralizēto sistēmu stāvokli pilsētā grūti spriest, jo liela nozīme ir tam, cik kvalitatīvi darbi veikti lokālo notekūdeņu sistēmu būvniecības procesā. Mājsaimniecībās, kuras pieslēgtas centrālai ūdensapgādes sistēmai, par notekūdeņu daudzumu var spriest pēc izmantotā ūdens daudzuma. Šīm vienībām vajadzētu būt teju vienlīdzīgām arī gadījumā, ja netiek izmantota pilsētas kanalizācijas sistēma, pretējā gadījumā var secināt, ka daļa notekūdeņu izplūst pazemes ūdeņos. Savukārt, piemēram, krājtvertnes hermētiskumu var pārbaudīt, to pilnībā izsūknējot un piepildot ar ūdeni – tādā veidā varēs redzēt, vai ūdens aizplūst no tvertnes. «Šādas pārbaudes jebkurā gadījumā ir apjomīgs un komplicēts process,» tā viņš, norādot: iedzīvotājiem vajadzētu sāk apjaust savas decentralizētās sistēmas tehnisko stāvokli jau tagad, lai nepieciešamības gadījumā varētu to laicīgi savest kārtībā.

«Jelgavas ūdens» tehniskais direktors uzsver – iedzīvotājiem šobrīd ir būtiski izvērtēt situāciju: piemēram, ja mājsaimniecībā ir vidēji liels ūdens patēriņš un līdz ar to arī notekūdeņu izvešana nepieciešama bieži, finansiāli izdevīgāk ir pieslēgt centralizēto kanalizāciju, ja tā pieejama, jo izdevumi par izbūvi ar laiku atmaksāsies. Savukārt gadījumā, ja notekūdeņu daudzums ir minimāls, turklāt kanalizācijas tīkli nav pieejami, izdevīgāka būs decentralizētās kanalizācijas sistēmas ierīkošana. V.Juhna uzsver, ka šobrīd iedzīvotāji ir aktivizējušies centrālās kanalizācijas pieslēgšanai, jo spēkā stājās atvieglotas prasības būvniecības procesā, turklāt arī pilsētas pašvaldība nodrošina finansējumu 50 procentu apmērā no pievadu izbūves izmaksām.

Arvien biežāk izvēlas centralizēto kanalizāciju

Jelgavas Būvvaldes Komunikāciju sektora vadītājs Dainis Petzāls atzīst: «Vairums jelgavnieku, kuru īpašumi nav pieslēgti pilsētas kanalizācijas sistēmai, izvēlas ierīkot bioloģiskās attīrīšanas iekārtas, kā arī hermētiskās krājas. Septiķis tiek izmantots reti.» Savukārt jaunbūves gan biežāk izvēlas pieslēgt centralizētajai kanalizācijai, ja teritorijā ir attiecīgi pievadi. «Jelgavas ūdens» Projekta īstenošanas grupas vadītāja Ieva Strode apstiprina, ka šādu iespēju izmantojuši 80 procenti pilsētas iedzīvotāju, šobrīd iespēja pieslēgt savu īpašumu ir vēl deviņiem procentiem, bet tuvākajā nākotnē kanalizācijas tīklu izbūves rezultātā, pēc projekta 5. kārtas realizācijas, šāda iespēja būs vēl septiņiem procentiem iedzīvotāju. Tādējādi ārpus aglomerācijas zonas Jelgavas pilsētas teritorijā, kur izbūvēt pievadus pašlaik nav ekonomiski izdevīgi, paliks vien četri procenti iedzīvotāju. Viņa uzsver, ka šogad jūnijā apstiprinātie MK noteikumi «Atsevišķu inženierbūvju būvnoteikumi», kuri paredz atvieglotu pieslēgšanās kārtību, būvniecības ierosinātājam jau dod iespēju pieslēgšanās centralizētajai ūdensvada un kanalizācijas sistēmai izmaksas samazināt aptuveni piecreiz. 

Šobrīd pilsētā turpinās kanalizācijas tīklu izbūves darbi, realizējot projekta 5. kārtu, savukārt izmantot iespēju un pieslēgt savu īpašumu pievadiem aicināti arī tie namu saimnieki, kuru ielās pilsētas kanalizācija jau izbūvēta iepriekš un kuri nav tik aktīvi šo iespēju izmantojuši.

 


Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
lasīt komentārus (2)
Komentāra ievietošanas noteikumi
 • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
 • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
 • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.
DELFI.lv ziņas
  KNAB aplikācijā aicina ziņot par aizdomīgu priekšvēlēšanu aģitāciju
  'Preiļu siera' avārija - Feimankas upē iet bojā zivis; VVD nav informēts
  Satelītattēli: Kurzemē izdeguši 715 hektāri meža un purva
  Apē, iespējams, gāzes eksplozija izārda māju
  Jaunākā prognoze: Tuvākajās nedēļās tveice brīžiem pastiprināsies
  Uzziņa: Ceļu būvdarbi turpinās visos Latvijas reģionos
  Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

1.0783360004425 55(0) - 0.84852743148804 2018.07.22. 04:08 http://www.jelgavniekiem.lv/?l=10&act=4&art=41361&lnk_src=popular ip: 54.81.254.212 usememcache: 1