Romāns, Romualds,
Romualda
ZIŅAS
SPORTS
IZKLAIDE
VIDEO
VESELĪBA
IZGLĪTĪBA
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
 • ZIŅAS
 • Jelgavas ziņas
 • Novadu ziņas
 • Politika
 • Komentāri
 • Ekonomikas ziņas
 • Kriminālās ziņas
 • Uzņēmēji runā
 • Dzīvesstils
 • Portāls ziņo
 • Aculiecinieks
 • Sēru ziņas
 • Arhīvs
 • Jurista vārds
 • SPORTS
 • IZKLAIDE
 • VIDEO
 • GRĀMATU APSKATS
 • VESELĪBA
 • IZGLĪTĪBA
 • LABDARĪBA
APTAUJA
Vasara. Atvaļinājuma laiks. Kā pavadīsiet? ..vairāk
Nav man vasarā
atvaļinājuma
Atvaļinājumu
pavadīšu lauku
mājās, dārzā
Došos ceļojumā uz
ārvalstīm
Ceļošu pa Latviju
Nav vēl plānu kā
pavadīt
atvaļinājumuPar izmaiņām privāto notekūdeņu attīrīšanā (2)

Raksts publicēts: 2017.08.30. 09:52:20

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai

Vides aizsardzības departamenta Ūdens resursu nodaļas vadītāja Iveta Teibe, SIA "August Latvia Serviss" vadītājs Armands Urmons.

Privātmāju īpašniekiem, kas savā teritorijā  kā kanalizācijas risinājumu izmanto bioloģisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtu, un līdz šim pārāk neiedziļinājās, cik attīrīti vai neattīrīti notekūdeņi tiek novadīti apkārtējā vidē,  pamatīgu pārsteigumu sagādāja jaunie Ministru kabineta  Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu.  Skaidrs ir viens - privāto notekūdeņu attīrīšanas iekārtu apsaimniekotājus gaida būtiskas pārmaiņas. Kādas,  skaidro  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM)  Vides aizsardzības departamenta Ūdens resursu nodaļas vadītāja Iveta Teibe.

Privātmājas teritorijā pirms daudziem  gadiem ierīkoju bioloģisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtu. Ļoti ērti, jo līdz šim nekas nebija jādara, viss darbojās pats par sevi.  Kas tagad mainīsies?

Saimniekiem, kam apsaimniekošanā ir mazā  bioloģiskā notekūdeņu  attīrīšanas iekārta, būs jābūt  tehniskai dokumentācijai, kas apliecina, ka  iekārta atbilst ekspluatācijas prasībām. Protams,  jābūt arī iekārtas ekspluatācijas nosacījumiem, lai  būtu skaidrs, ka saimnieks zina, kā šo iekārtu pareizi lietot un šos nosacījumus arī ievēro.

Ko darīt, ja  notekūdeņu attīrīšanas iekārtai šādu dokumentu nav?

Šādus dokumentus varēs iegūt, veicot iekārtas tehnisko apkopi. Tās veikšanai varēs pieaicināt atbilstošu komersantu, kas specializējies šādu darbu veikšanā - nodarbojas ar mazo notekūdeņu  attīrīšanas iekārtu ražošanu,  izplatīšanu, uzstādīšanu, apkopi.

Ja iekārtai ir ražotāja izsniegta tehniskā dokumentācija, saimniekam  būs jāveic iekārtas tehniskā apkope, pārliecinoties, ka tai nav tehnisku bojājumu, piemēram, aizsērējuši cauruļvadi vai plaisas. Arī šo apkopi varēs uzticēt atbilstošam komersantam.

Jāsaka, ka mazo notekūdeņu attīrīšanas iekārtu apsaimniekotājiem  tiks dots pārejas periods iekārtu  un dokumentu sagatavošanai. Iekārtām, kam nav dokumentācijas, tā ir jāsagatavo līdzi 2020. gada 1. janvārim, jāsaņem atbilstoša komersanta izsniegts apliecinājums par iekārtas tehnisko stāvokli un norādījumi par tās ekspluatāciju. Savukārt tehnisko apkopi ar to apliecinošu dokumentu, kas pierāda kanalizācijas sistēmas atbilstību noteikumu prasībām, jāveic līdz 2021. gada 31. decembrim.

Vai, ieviešot jaunos noteikumus, tiks paaugstināti attīrīto notekūdeņu kvalitātes kritēriji, kas savukārt varētu nozīmēt, ka ar senāk ražotām un  uzstādītām iekārtām šādas prasības nav iespējams nodrošināt, attiecīgi tās nevar lietot?

Pašlaik nav plānots veikt izmaiņas attiecībā uz attīrīto notekūdeņu kvalitātes kritērijiem, spēkā paliks esošās prasības.

Vai  mazajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām būs jāveic arī biežāka apkope?

Būtībā nosacījumi paliks tie paši, taču to izpilde tiks  daudz rūpīgāk uzraudzīta.

Iegādājoties mazo  notekūdeņu attīrīšanas iekārtu, parasti tās tehniskajā dokumentācijā ir norādīts, cik bieži iekārtai ir jāveic apkope – lieko dūņu nosūknēšana. Šie noteikumi saimniekam arī būs jāizpilda.

Ja ražotājs nav norādījis, cik bieži notekūdeņu attīrīšanas iekārtai ir jāveic apkope, atbilstoši (MK) noteikumiem, tā būs jāveic  reizi gadā. To varēs uzticēt atbilstošam komersantam, kas izsniegs dokumentu, ka šāda apkope ir veikta.

Tāpat saimniekam jāņem vērā - avārijas gadījumā notekūdeņu attīrīšanas iekārtai ir jāveic ārkārtas tehniskā apkope, kā arī jāsaglabā šīs darbības apliecinoši dokumenti.

Kādas sankcijas būs, ja saimnieks šos noteikumus nepildīs?

Saimniekam pašam būs pašvaldībā vai pašvaldības ūdens saimniecības uzņēmumā jāiesniedz iesniegums par mazās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas reģistrēšanu, kā arī jāiesniedz dokumenti, ka iekārtai ir veikta tehniskā apkope.  Šādā veidā mazās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas tiks reģistrētas un uzraudzītas. Ja iekārtas apsaimniekotājs  nosacījumus nepildīs, spēkā būs pašvaldības izstrādāti saistošie noteikumi, kuros būs  paredzēts,  kā notekūdeņu attīrīšanas iekārtas tiks uzraudzītas un kontrolētas, kā arī noteikumos noteikti būs  noteiktas normas par soda mēriem.

Pašvaldības, izstrādājot saistošos noteikumus par noteikumu pārkāpšanu, var piemērot naudas sodu fiziskām personām  līdz 350 eiro, bet juridiskām – 1400 eiro. 

Pastāv iespēja, ka  pašvaldību pilnvarotas personas periodiski individuālos gadījumos apsekos mazās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, pārliecinoties par to atbilstību ekspluatācijas prasībām.

Pārejas periodā līdz 2021. gada  31. decembrim  pastiprināta kontrole un sodīšana netiks veikta, jo, visticamāk, ir pietiekami daudz iekārtu, kam ir nepieciešami uzlabojumi vai arī nav  veikta tehniskā apkope.

Vai izmaiņas skars arī saimniekus, kam teritorijā ir  izsmeļamās bedres?

Izmaiņas skars arī  šos  saimniekus. Esošie noteikumi paredz, ka krājtvertnei ir jābūt hermētiskai, ka tā ir jāizsmeļ, lai nenotiktu noplūdes, nepiesārņotu vidi un līdz ar to arī dzeramo ūdeni. Pašvaldības izstrādās saistošos noteikumus, kuros būs noteikts, cik bieži šāda krājtvertne ir jāizsmeļ. Krājtvertnes apsaimniekotājam, kas izmanto asenizatora pakalpojumus uzkrāto notekūdeņu izvešanai, divus gadus būs jāsaglabā šo darījumu apliecinoši dokumenti, kā arī jāpārliecinās, ka notekūdeņi nesatur   piemaisījumus, kā dēļ asenizators nespēj tos pieņemt.

Kaimiņam blakus teritorijā ir gravitācijas nostādinātājs, tautā dēvētais septiķis.  Šāda sistēma būtībā nav hermētiska, jo notekūdens caur filtrācijas lauku tiek novadīts gruntī. Vai kaimiņš arī turpmāk varēs to izmantot?

Ja ar esošo kanalizācijas sistēmu nav iespējams nodrošināt pilnīgu hermētiskumu, ir divi risinājumi –  jāveic kanalizācijas pārveide, izveidojot hermētisku izsmeļamo bedri vai arī  jāierīko sertificēta bioloģiskā notekūdeņu attīrīšanas iekārta.

Kāpēc šādas izmaiņas bija nepieciešamas?

Jaunie noteikumi bija nepieciešami,  lai novērstu risku,  ka  saimnieks savā  privātajā teritorijā, lietojot notekūdeņu attīrīšanas iekārtu, kas neatbilst ekspluatācijas prasībām vai arī tai netiek pietiekami regulāri veikta apkope, novada apkārtējā vidē neattīrītus notekūdeņus. Šādā veidā cilvēks ar savu bezatbildīgo rīcību piesārņo apkārtējo vidi, kā arī  apdraud citu cilvēku veselību, jo neattīrītie notekūdeņi nonāk līdzās esošajās teritorijās, kur cilvēki no spices vai akas ņem dzeramo ūdeni.

Ik gadu tiek saņemtas šādas sūdzības, un pašvaldības pilnvarotajai personai vai vides inspektoram apsekojot konkrēto teritoriju, mēdz  būt, ka sūdzība nav pamatota, taču ļoti bieži tās ir pamatotas.

Jaunie noteikumi attieksies tikai uz pilsētām un  ciematiem, jo šī problēma visvairāk skar blīvi apdzīvotās teritorijas. Piemēram, savrupmāju rajonos un bijušo mazdārziņu teritorijās daudzviet ir uzbūvētas mājas,  cilvēki tajās dzīvo pastāvīgi,  teritorijas ir nelielas, tāpēc piesārņojuma risks no neattīrītiem notekūdeņiem ir daudz lielāks.

Armanda Urmona, SIA  "August Latvia Serviss" vadītāja komentārs.

Strādājot šajā nozarē vairākus gadus, mēs ikdienā saskaramies ar to, ka tieši no privātā sektora  apkārtējā vidē tiek novadīts ļoti daudz neattīrītu vai nepilnīgi attīrītu notekūdeņu. Šī problēma ir jārisina.

Esam pārliecināti, ka jaunie (MK) noteikumi  attiecībā uz mazajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām palīdzēs sakārtot nozari, padarīs  notekūdeņu iekārtu īpašniekus atbildīgākus un  liks rūpīgāk izvērtēt, kādu kanalizācijas risinājumu konkrētajā situācijā vislabāk izvēlēties.

Mierinājumam jāsaka, ka izvirzītās prasības nav nekas ārkārtējs. Iekārtas tehniskā apkope un   lieko  dūņu nosūknēšana ir ikdienišķas lietas, ka būtu jāveic katram  notekūdeņu attīrīšanas iekārtas apsaimniekotājam.

Arī esošu un senāk ierīkoto notekūdeņu attīrīšanas iekārtu īpašniekiem jaunajiem noteikumiem nevajadzētu sagādāt  problēmas. Jebkurai     (arī esošai  un bez dokumentiem) privātai notekūdeņu attīrīšanas iekārtai  var veikt tehnisko apkopi, nosakot tās atbilstību ekspluatācijas prasībām, kā arī veikt aprēķinu, novērtējot, cik bieži iekārtai ir jāveic apkope - lieko dūņu nosūknēšana, un, protams,    izsniegt vajadzīgos dokumentus.

Tiesa, daļai privāto notekūdeņu attīrīšanas iekārtu īpašnieku varētu rasties problēmas ar  iekārtas atbilstību ekspluatācijas prasībām. Vēl pirms dažiem gadiem Latvijā pārdošanā bija gravitācijas nostādinātāji,  kam dokumentos bija norādīts - bioloģiskā notekūdeņu attīrīšanas iekārta. Šādus  gravitācijas nostādinātājus iegādājās daudzi privātie īpašnieki, jo tie bija salīdzinoši lētāki. Taču ar tiem nav iespējams nodrošināt Latvijas likumdošanā noteiktās attīrīto notekūdeņu kvalitātes prasības, jo no iekārtas  tiek novadīts nepilnīgi attīrīts ūdens.

Veicot iekārtas tehnisko apkopi, šis fakts, visticamāk, tiks konstatēts,  un saimnieks nevarēs iegūt dokumentu par iekārtas atbilstību ekspluatācijas prasībām.

Tādēļ šādu iekārtu īpašniekiem jau laikus būtu vērts padomāt par mūsdienu prasībām atbilstošu kanalizācijas ierīkošanu, piemēram, sertificētu bioloģisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtu.


Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
lasīt komentārus (2)
Komentāra ievietošanas noteikumi
 • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
 • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
 • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.

AUTOdoc.lv

0.89739394187927 56(0) - 0.63884782791138 2020.08.04. 11:31 http://www.jelgavniekiem.lv/?act=4&art=41071 ip: 172.69.63.126 usememcache: 1