Jūsma,
Alīda
ZIŅAS
SPORTS
IZKLAIDE
VIDEO
VESELĪBA
IZGLĪTĪBA
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
 • ZIŅAS
 • Jelgavas ziņas
 • Novadu ziņas
 • Politika
 • Komentāri
 • Ekonomikas ziņas
 • Kriminālās ziņas
 • Uzņēmēji runā
 • Dzīvesstils
 • Portāls ziņo
 • Aculiecinieks
 • Sēru ziņas
 • Arhīvs
 • Jurista vārds
 • SPORTS
 • IZKLAIDE
 • VIDEO
 • GRĀMATU APSKATS
 • VESELĪBA
 • IZGLĪTĪBA
 • LABDARĪBA
APTAUJA
Ko darat, lai izvairītos no vīrusa saslimšanas? ..vairāk
Bieži mazgāju
rokas
Visu dezinficēju
Reti eju uz veikalu
Neapmeklēju
publiskas vietas
Neizmantoju
sabiedrisko
transportu
Visu augstāk
minēto
Nedaru neko -
paļaujos uz
imunitātiBez rokām, bez kājām, bez ierobežojumiem!

Raksts publicēts: 2017.04.01. 16:21:19
Raksta autors: Kristiāna Kuzmina

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai

Domājams, ka lielākajai daļai cilvēku ir zināma kāda personība, kura par spīti dzīves dažkārt tik nežēlīgajām likstām, spēj iedvesmot turpināt cīnīties, rosina nepadoties ne tikai pašus tuvākos līdzcilvēkus, bet arī plašāku sabiedrību. Katrā gadsimtā ir kāds ģēnijs, kurš, pretojoties savām fiziskajām vai garīgajām nepilnībām, vai vienkārši dzīves neveiksmēm, ir spējis piepildīt savus sapņus. Pat tad, ja daudzi ir atsacījušies ticēt viņa veiksmei. Bēthovens, Tomass Edisons, Helēna Kellere, Stīvens Hogkins, Nikijs Lauda, mūsu pašu Inese Ziņģīte un vēl un vēl – šādu personību netrūkst. Viņi ir pierādījuši pasaulei, ka spēj dzīvot pilnvērtīgi un pārvarēt visus šķēršļus un robežas, kas traucē būt laimīgiem. Lielākajai daļai no nosauktajiem nācies cīnīties par savu veselību – Bēthovens bija akls, bet spēja radīt mūziku, ko klausās cauri gadsimtiem, Nikijs Lauda cieta briesmīgā F1 avārijā, kur gandrīz zaudēja dzīvību un guva nopietnus apdegumus – par spīti tam, viņš turpina iedvesmot citus F1 braucējus visā pasaulē. Inese Ziņģīte pārvarēja paralīzi, kas liedza viņai staigāt un neraugoties uz cienījamo vecumu, joprojām ir enerģijas pilna un ar dzirkstoši veselīgo dzīvesveidu iedvesmo ikvienu. Bet ko iesākt cilvēkam, kurš piedzimis bez rokām un kājām? Apgāds „KALA raksti” laidis klajā grāmatu „Dzīve bez robežām”, kā autors – cilvēks bez rokām un kājām.

Kas Dievam padomā?

Niks Vujačičs nāca pasaulē 1982.gadā īstenu kristiešu ģimenē. Viņš bija gaidīts bērns un vecāki bija gatavi atdot viņam visu savu mīlestību. Diemžēl, Nika ierašanās uz šīs zemes vecākus satrieca – viņš piedzima bez rokām un kājām. Viņš ir viens no retajiem, kuram konstatēja tetra-amelia sindromu, ko raksturo visu četru ekstremitāšu trūkums. Uzzinot, ka jaundzimušajam nav ne roku, ne kāju, Nika māte atteicās viņu ņemt rokās, viņa nevēlējās bērnu redzēt. Tikpat šokēts bija arī Nika tēvs. Viena no pirmajām domām, kas vecākiem iešāvās prātā – atdot bērnu adopcijai. Par laimi, ticība Kristum ātri vien lika no šī nodoma atteikties, taču palika neatbildēts jautājums – ko gan Dievs domājis, dodot dzīvību šādam mazulim? Kā gan bērns, kuram nav ne roku, ne kāju spēs dzīvot? Iztēlojieties Nika vecāku izjūtas, it sevišķi, domājot par bērna nākotni – kā gan pats bērns un viņa vecāki var cerēt uz kaut cik normālu dzīvi? Tomēr Nika māte Dušanka spēku smēlās ticībā Dievam. Ilgu laiku abiem vecākiem nebija ne jausmas, ko gaidīt no rītdienas, taču tikmēr bērniņš dzīvoja, elpoja, auga un saņēma tādu pat mīlestību un rūpes kā citi zīdaiņi.

Grāmatā „Dzīve bez robežām” Niks savu bērnības laiku, tāpat kā daudzas citas atmiņas, uztver gaiši, tiesa, apzinoties vecāku ieguldītās pūles un tās dziļi novērtējot visa dzīvesstāsta gaitā. Bet visgrūtāk bija viņam pašam, it sevišķi, kad tuvojās sarežģītais pusaudžu vecums – līdz tam, kā Niks raksta, „es vienkārši pieņēmu, ka esmu burvīgs, dabiski pievilcīgs un tikpat mīļš kā jebkurš cits šajā pasaulē. Mana aklā nezināšana šajā vecumā bija svētība. Es neapzinājos, ka esmu atšķirīgs un ka mani gaida daudz grūtību.” (27.lpp.) Taču gadiem ejot, sāka aktualizēties jautājumi, uz kuriem Nika vecāki izmisīgi meklēja atbildes arī paši – kāpēc? Nika mamma centās pieņemt domu, ka Dievam attiecībā uz Niku ir kāds īpašs plāns. Lai šo domu pieņemtu un saprastu arī pats Niks, viņam nācās iziet cauri ļoti smagam dzīves periodam, arī pašnāvības mēģinājumam. Taču ieraugot Nika smaidošo, dzīvespriecīgo seju uz grāmatas vāka, ir skaidrs, ka Nika mātei patiešām ir bijusi taisnība.

Galvenais – nekad nezaudēt ticību sev

Gandrīz 300 lappušu biezo vēstījumu caurstrāvo būtiska doma par ticību. Nika gadījumā ļoti svarīga ir ticība Dievam, kas viņu turpina pavadīt un sniedz viņam piepildījumu arī šodien, taču viņš uzsver, ka vissvarīgākais ir vienmēr ticēt sev. Līdztekussavai pieredzei, Niks dalās arī ar citu cilvēku piedzīvoto, kuri nonākuši grūtībā, bet spējuši rast no tām izeju. Dažas no šīm pieredzēmir tiešām apbrīnojamas. Tāpat Niks grāmatas 12 nodaļās apcer būtiskas eksistenciālas problēmas, ar ko savas dzīves laikā saskaras ikviens no mums – sevis pieņemšana un ticība sev, baiļu pārvarēšana, dzīves mērķa uzstādīšana un sapņu piepildīšana, mīlestība pret tuvāko un saskarsmes nianses attiecībās, riskantu dzīves situāciju pārvarēšana u.c. Kļūt par savas dzīves laimes kalēju nebūt nav vienkārši – kopā ar lasītāju Niks atskatās un analizē savas grūtības un pieļautās kļūdas, šķēršļus, ko spējis pārvarēt, un sniedz atziņu: „(..) tu nekad nedrīksti neveiksmi uztvert kā kaut ko galīgu, nedrīksti to pielīdzināt nāvei, jo patiesība ir tāda, ka cīnoties tu piedzīvo to, kas ir dzīve.” (164.lpp.)

Pusaudža gados Niks mēģināja noslīcināties. Tāpat viņš reiz apsvēra domu, kā būtu, ja nokristu no galda un pārlauztu kaklu. Šodien Nikam ir 34 gadi, viņš ir laimīgi precējies, audzina divus dēlus un apceļo pasauli, iedvesmodams miljoniem cilvēku. Viņš spēj pats par sevi parūpēties un teju visu dara tikpat viegli kā citi cilvēki. Viņš ir lielisks peldētājs un sērfotājs, ir ieguvis grādu finanšu nozarē, vada pats savu uzņēmumu un rīkojas ar priekšmetiem, pateicoties savai mazajai „kājiņai” – veic zvanus, sūta epastus datorā, izmanto aplikācijas viedtālrunī utt. Kā atzīst viņš pats, viņa dzīve ir laimīga, piepildīta un bez ierobežojumiem. Atšķirībā no citām tā sauktajām pašpalīdzības grāmatām, Nika vēstījums ir iezīmīgs ar to, ka nenoklusē „aizkulisēs notiekošo”, kad cilvēks cenšas gūt panākumus. Vujačičs atkal un atkal atgādina lasītājam, ka dzīve IR grūta un, lai sasniegtu savu mērķi un realizētu sapņus, būs jāpārvar SMAGAS grūtības, bet tas ir iespējams. Lasot Nika stāstu, nākas gan notraukt pa asarai, gan izplūst smieklos – viņš nenoklusē skumjās ainavas, ko redzējis daudzajos ceļojumos pa plašo pasauli, un dalās ar smieklīgajiem un uzjautrinošajiem dzīves brīžiem.

Ļoti pārsteidzoša ir Nika mīlošā un neviltotā attieksme pret savu lasītāju. Drīz vien jāapjauš, ka šis cilvēks tiešām tic labajam ikvienā dvēselē, tāpat kā tam, ka nekas nav neiespējams. Sekojot līdzi tam, kam cauri gājis Niks, rodas jautājums – kāpēc es tā nevaru? Nika grāmata parādīs un iedvesmos varēt, darīt un dzīvot.

Tā kā viena no svarīgām Nika tiecībām ir vairot labo pasaulē, dalāmies ar 12 viņa atziņām, kas palīdzēs gūt spēku īstas un piepildītas dzīves uzsākšanai:

1. Tu nevari vienmēr kontrolēt to, kas ar tevi notiek. Dzīvē ir notikumi, kas nav tavu kļūdu sekas, notikumi, kurus apturēt nav tavos spēkos. Tu vari izvēlēties vai nu padoties, vai arī turpināt veltīt pūles tam, lai dzīve kļūtu labāka.

2. (..) mums pašiem jāuzņemas atbildība par savu laimi un panākumiem. Tavi draugi un ģimene tev var sniegt roku mirklī, kas tas visvairāk vajadzīgs. Esi par to pateicīgs. Novērtē viņu pūles, taču turpini darboties arī pats. Jo vairāk pūļu ieguldīsi, jo vairāk iespēju radīsi.

3. Mums katram ir savi ierobežojumi. (..) Tev nav jādzīvo saskaņā ar to, kā tev trūkst. Tā vietā dzīvo tā, it kā tu spētu paveikt jebko, par ko sapņo.

4. Sevi mīlēt nenozīmē būt savtīgam, pašapmierinātam un egoistiskam; tas nozīmē pieņemt savu dzīvi kā dāvanu, lai to lolotu kā svētību un dalītos tajā ar citiem.

5. Piedot sev ir tikpat svarīgi kā piedot citiem. Es esmu pieļāvis kļūdas. Un tieši tāpat arī tu. (..) Svarīgākais ir pakāpties soli atpakaļ, atzīt izgāšanos, atvainoties tiem, kam nodarīts pāri, apsolīties labot izdarīto, piedot sev un doties tālāk.

6. Uzkrāj enerģiju, ko rada tavas bailes no neveiksmes vai atraidījuma, vai kaut kā cita, un izmanto to kā dzinējspēku, lai īstenotu pozitīvu rīcību, kas tuvina tava sapņa īstenošanu.

7. Nav nekāds kauns uz mirkli pakrist, izstāties, sajaukt vai salaist grīstē. Kauns ir motivāciju, kas rodas, kad tiek pieļautas kļūdas un piedzīvotas neveiksmes, neizmantot, lai censtos vēl neatlaidīgāk un noturētos spēlē.

8. Arvien lielākas sāpes ir zīme tam, ka esi ceļā, lai sasniegtu jaunas virsotnes. Tev nav tās jāiemīl, taču zini, ka tās vienmēr liecina par tuvojošos izrāvienu, kas aizvedīs pie labākām dienām.

9. Attiecību veidošana ļoti līdzinās uzkrājumu konta veidošanai – tu nevari gaidīt, ka būs, ko izņemt, ja neko nebūsi tajā noguldījis.

10. Ceļš uz mērķi var kļūt skaidrs jebkurā mirklī. Esi tam gatavs. Dari visu, kas jādara. Uzzini visu, kas jāzina. Ja neviens nenāk un neatver, kad tu klauvē, izgāz dažas durvis. Kādu dienu tu dzīvosi tādu dzīvi, kādu vēlies.

11. Ja tu domā, ka dzīve ir nopietna, iztēlojies nāvi! Šajā svētīgajā dzīvē esi tik nopietns, cik tev tas nepieciešams, taču nepalaid garām izdevību būt tik rotaļīgam, cik vien vari to atļauties.

12. Viss, ko tu dari, lai kādam citam dzīve kļūtu labāka, piešķir lielāku jēgu tavai dzīvei.


Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
Komentāra ievietošanas noteikumi
 • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
 • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
 • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.

AUTOdoc.lv

0.66385102272034 56(0) - 0.4233877658844 2020.05.31. 10:15 http://www.jelgavniekiem.lv/?act=4&art=40016 ip: 18.206.187.81 usememcache: 1