Vēsma,
Fanija
ZIŅAS
IZKLAIDE
VIDEO
VESELĪBA
IZGLĪTĪBA
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
  • ZIŅAS
  • Jelgavas ziņas
  • Novadu ziņas
  • Politika
  • Komentāri
  • Ekonomikas ziņas
  • Kriminālās ziņas
  • Uzņēmēji runā
  • Dzīvesstils
  • Aculiecinieks
  • Sēru ziņas
  • Arhīvs
  • Jurista vārds
  • Portāls ziņo
  • SPORTS
  • IZKLAIDE
  • VIDEO
  • GRĀMATU APSKATS
  • VESELĪBA
  • IZGLĪTĪBA
  • LABDARĪBA

APTAUJA
Vai iepērkaties internetā? ..vairāk
Iepērkos tikai
internetā
Pa retam kaut ko
nopērku
Reizi vai divas
gadā iepērkos
Neiepērkos
internetā
Pirkumus veic citi
ģimenes locekļi




Plānotais tarifs samazinās izdevumus par siltumu

Raksts publicēts: 2015.06.27. 12:18:57
Raksta autors: jelgavniekiem.lv

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai
Galerija (3)

Klātesot vien dažiem iedzīvotājiem, Jelgavas pilsētas dome notika Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) un SIA «Fortum Jelgava» rīkotā iedzīvotāju uzklausīšanas sanāksme par iesniegto siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu projektu. Iesniegtais projekts paredz tarifa samazinājumu par 1,2 procentiem jeb 0,68 eiro par vienu megavatstundu, taču, ja dabas gāzes cenas kāps, tad samazinājums varētu sasniegt par 10%.

Maija beigās SPRK tika iesniegts SIA «Fortum Jelgava» piedāvātais siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu projekts Jelgavas pilsētai. Tas tapis sakarā ar izmaiņām siltumenerģijas bilancē un siltumenerģijas apgādes pakalpojumu izmaksās. Projekts paredz tarifa samazinājumu no 58,57 eiro uz 57,89 eiro par vienu megavatstundu, un, ja negadīsies nekādas aizķeršanās, tad plānots, ka tas spēkā stāsies ar šā gada 1.novembri.

Parādus tarifā iekļaut nedrīkst
Lai saprastu, kas tad šis ir par tarifu, uzreiz jāsaka, ka regulētais siltumapgādes pakalpojums paredz pakalpojuma piegādi līdz ēkai, proti, šajā gadījumā siltuma piegādi līdz daudzdzīvokļa vai privātmājai. Par pārējo atbild ēkas īpašnieks vai tā uzdevumā – pārvaldnieks (apsaimniekotājs). Ir virkne pozīciju, ko pēc likuma drīkst iekļaut tarifā, kā arī tādas, ko tarifā iekļaut nedrīkst – parādus un ēkas apsaimniekošanas izdevumus. Pret to, ka tarifā nedrīkst iekļaut pakalpojumu saņēmēja parādus, sapulcē asi iebilda SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvaldes» valdes loceklis Juris Vidžis. «Jau vairāk kā gadu spēkā ir jaunais likums, kas paredz, ka pakalpojuma sniedzējam jānoraksta saistības maksātnespējas procesā vai tad, ja konkrētā īpašuma saimnieks ir miris. Taču tarifā šīs lietas iekļaut nedrīkst, tādējādi zaudētājos paliek pakalpojumu sniedzēji,» - tā J.Vidžis. SPRK Siltumenerģijas nodaļas vadītājs Kaspars Koncevičs apliecināja, ka SPRK turpinās iestāties pret to, lai parādus iekļautu tarifā, jo tas var būtiski kāpināt izdevumus iedzīvotājiem. Savukārt SIA «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa skaidroja, ka uzņēmums parādu summas sedz no kompānijas peļņas. «Likums atļauj tarifā iekļaut uzņēmuma peļņu līdz 7,9%, bet mēs šajā tarifā neizmantojām maksimālo pieļaujamo robežu un iekļāvām 7%,» - piebilda G.Cimdiņa. 

Uzlabojumi ļauj samazināt tarifu
Samazinājums siltumapgādes tarifam Jelgavā bijis iespējams, pateicoties uzlabojumiem, kurus pēdējo gadu laikā veicis SIA «Fortum Jelgava», skaidro uzņēmuma pārstāvji. Kopš 2007.gadā uzņēmums saņēmis Eiropas Savienības atbalstu dažādiem projektiem aptuveni 9,5 miljonu eiro apmērā, turklāt 40 – 50% no projektu finansējuma bijis paša uzņēmuma līdzfinansējums. Līdz ar jaunās biokoģenerācijas stacijas būvniecību, kurā kā izejviela tiek izmantota šķelda, būtiski samazinājies siltumenerģijas ražošanai nepieciešamais dabas gāzes apjoms – tas pašlaik Jelgavā ir tikai 15 – 20%. Tādējādi gāzes cenu svārstības, īpaši – kāpums vairs tik būtiski nevar ietekmēt apkures izmaksas.

«Ja salīdzinām siltumenerģijas piegādes tarifu Jelgavā ar citām līdzīgām pilsētām, piemēram, Jūrmalu un Ventspili, tad tas ir ļoti līdzīgs, bet vairākos gadījumos – arī zemāks,» - uzsvēra G.Cimdiņa. To apstiprināja arī SPRK pārstāvis K.Koncevičs, piebilstot, ka tarifs Jelgavā ir viens no zemākajiem starp iedzīvotāju skaita ziņā līdzīgām pilsētām. Te uzreiz jāpiemin kāda sakarība – jo vairāk ir pakalpojuma saņēmēju, jo zemāks tarifs (tādēļ, piemēram, nav korekti salīdzināt tarifu Jelgavā ar tarifu Rīgā vai Daugavpilī), tādēļ SIA «Fortum Jelgava» aktīvi strādā, lai palielinātu centralizētās siltumapgādes lietotāju skaitu.

Runājot par uzlabojumiem, noteikti būtu jāpiemin arī tas, ka līdz šā gada beigām būs renovēti 93% siltumtrašu Jelgavā, tādējādi būtiski samazinājies siltuma zudums – no 23,6% 2007.gadā līdz 15,8% 2015.gadā.

Jāatgādina, ka 2013.gadā ekspluatācijā nodota biomasas koģenerācijas stacija, kurā kā galvenais kurināmais tiek izmantota koksnes šķelda, tādā veidā būtiski samazinot dabasgāzes īpatsvaru siltumenerģijas ražošanā Jelgavas pilsētā. 2014.gadā SIA „Fortum Jelgava” tika veikta reorganizācija, atdalot abas koģenerācijas stacijas un izveidojot jaunu komercsabiedrību SIA „Fortum Latvia”, kas saimniecisko darbību uzsāka 2015.gada 1.janvārī. Galvenokārt Jelgavas centralizētās siltumapgādes sistēmai nepieciešamais siltumenerģijas apjoms (89% no kopējā) tiek saražots jaunizveidotās komercsabiedrības SIA „Fortum Latvia” biomasas koģenerācijas stacijā Rūpniecības ielā 73A (45 MW) un gāzes koģenerācijas stacijā Ganību ielā 71A (4,7 MW). SIA „Fortum Jelgava” šo siltumenerģiju iepērk no SIA „Fortum Latvia”. Pārējo nepieciešamo siltumenerģijas apjomu SIA „Fortum Jelgava” saražo savās dabasgāzes katlumājās.

Lai gan padarīts jau gana daudz, SIA «Fortum Jelgava» atklāja arī ieplānotos darbus, kuriem situāciju vēl vairāk vajadzētu uzlabot. Proti, tiks rekonstruēti vēl 2,9 kilometri siltumtrašu (kopējais Jelgavas siltumtrašu garums ir 74,5 km), kā arī rekonstruēti 100 individuālie siltuma punkti (ISP).

Tieši ISP bija jautājums, kas interesēja vienu no klātesošajiem iedzīvotājiem. Viņš pauda neizpratni, kādēļ iedzīvotājiem par to uzturēšanu jāmaksā. SIA «Fortum Jelgava» valdes locekle Aina Bataraga skaidroja, ka esošie ISP šobrīd ir nodoti nomā SIA «Fortum Jelgava», un tos nav iespējams atdot iedzīvotāju īpašumā, savukārt ir tādas daudzdzīvokļu mājas, kurās iedzīvotāji ISP nesen mainījuši un tur tie kļuvuši par viņu īpašumu.

Par rēķina sagatavošanu dzīvokļu īpašniekiem jāmaksā
Vēl viens neskaidrs jautājums, kurš tika skaidrots sanāksmē, bija – kādēļ dzīvokļu īpašniekiem jāmaksā par rēķina sagatavošanu. «Tarifā ir pozīcija – rēķina sagatavošana. Kāpēc tad vēl par to jāmaksā?» - bija neizpratnē viens no klātesošajiem.

Tā kā tarifs paredz iekļaut izdevumus par pakalpojuma piegādi līdz mājai, tad tajā ir iekļauta tikai viena kopēja rēķina sagatavošana mājai, skaidro A.Bataraga. Savukārt, ja mājas iedzīvotāji ir pieņēmuši lēmumu, ka nepieciešams sagatavot rēķinu katram dzīvoklim atsevišķi, tad tas tiek darīts par papildus samaksu.

Jāatgādina, ka līdz 2014.gadam cena par SIA «Fortum» rēķina sagatavošanu bija 30 santīmi (bez PVN), bet ar pagājušo gadu šā pakalpojuma cena palielinājās līdz 1,54 eiro. Šāds kāpums, kā skaidro SIA «Fortum Jelgava», bija nepieciešams, lai nesegtos izdevumi, kas saistīti ar rēķina sagatavošanu – datu bāzes uzturēšanu un darbinieku algošanu.

Izmaiņu apstiprināšanas process - ilgstošs
Lai skaidrotu klātesošajiem jauna tarifa apstiprināšana procedūru, sanāksmē SPRK Siltumenerģijas nodaļas vadītājs Kaspars Koncevičs iepazīstināja ar tām darbībām, kurām cauri jāiziet ikvienam jaunam tarifu projektam.

«Pēc tam, kad saņemam tarifu projektu, 90 dienas ilgst tā izvērtēšana. Šajā laikā netiek skaitīts tas laiks, kurā, ja tas nepieciešams, pēc SPRK pieprasījuma komersants sagatavo iztrūkstošo informāciju. Tādējādi izvērtēšana var pārsniegt par trīs mēnešus,» - tā K.Koncevičs. Izvērtēšanas laikā notiek arī iedzīvotāju iepazīstināšanas sapulce par konkrēto tarifa projektu.

Pēc tam 30 dienu laikā notiek lēmuma pieņemšana – apstiprināt tarifa projektu vai nē. Jāsaka uzreiz, ka SPRK ir visai ierobežotas iespējas kāda tarifa apturēšanā – ja tas atbilst likumdošanai un ir ekonomiski pamatots, tad to neapstiprināt komisija nemaz nevar.

Ja pieņemts pozitīvs lēmums un tarifs apstiprināts, tad paziņojums par to 10 dienu laikā tiek publicēts «Latvijas Vēstnesī», savukārt spēkā stāties tarifs var ne ātrāk kā 30 dienas pēc publikācijas.

Jebkuram tarifa projektam, tajā skaitā konkrētajam SIA «Fortum Jelgava» piedāvājumam, iedzīvotāji un institūcijas var iesniegt priekšlikumus apspriešanas sanāksmes laikā, vai arī citā laikā, kamēr nav pieņemts gala lēmums, rakstot uz epastu [email protected] vai nosūtot vēstuli pa pastu SPRK Ūnijas iela 45, Rīga. Par SIA «Fortum Jelgava» tarifu projektu ierosinājumus var sūtīt arī pašam komersantam pa epastu [email protected] vai vēstuli pa pastu SIA «Fortum Jelgava» Pasta iela 47, Jelgava.

 

 


Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
Komentāra ievietošanas noteikumi
  • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
  • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
  • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.




AUTOdoc.lv

0.33057188987732 56(0) - 0.22698354721069 2024.04.19. 05:02 http://www.jelgavniekiem.lv/?act=4&art=36154 ip: 172.70.100.60 usememcache: 1