Gunārs, Vladimirs,
Gunis
ZIŅAS
IZKLAIDE
VIDEO
VESELĪBA
IZGLĪTĪBA
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
 • ZIŅAS
 • Jelgavas ziņas
 • Novadu ziņas
 • Politika
 • Komentāri
 • Ekonomikas ziņas
 • Kriminālās ziņas
 • Uzņēmēji runā
 • Dzīvesstils
 • Aculiecinieks
 • Sēru ziņas
 • Arhīvs
 • Jurista vārds
 • Portāls ziņo
 • SPORTS
 • IZKLAIDE
 • VIDEO
 • GRĀMATU APSKATS
 • VESELĪBA
 • IZGLĪTĪBA
 • LABDARĪBA
< Decembris
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
Arhīva navigācija

APTAUJA
Vai vakcinācijai pret Covid-19 jābūt obligātai? ..vairāk
Nē!
106
Jā!
75
Es jau esmu vakcinējies/usies, citiem arī vajag
49
Atsevišķās profesijās strādājošajiem jābūt
20
Man vienalga
6Starp bezdarbu un darbinieku trūkumu (1)

Raksts publicēts: 2018.06.01. 14:23:46
Raksta autors: Inga Karlinska

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai

Pirmos divus mēnešus jaunajā amatā aizvadījis Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) Jelgavas filiāles vadītājs Aigars Rublis, un šobrīd viņš iezīmē vairākas jomas, kurām jāpievērš lielāka vērība. Starp tām ir jauniešu un personu ar īpašām vajadzībām nodarbinātība, kā arī bezdarbnieku pārkvalifikācija atbilstoši darba tirgus prasībām un viņu motivēšana strādāt. Portāls Jelgavniekiem.lv aicināja A.Rubli uz interviju, lai uzzinātu ar kādiem izaicinājumiem nākas saskarties un kāda situācija bezdarba jomā ir Jelgavā un tuvākajā apkārtnē.

- Nereti no darba meklētājiem nācies dzirdēt, ka Jelgavā nav iespējams atrast darbu. Kāda tad ir situācija ar bezdarbu mūsu pusē?
- Saskaņā ar operatīvajiem datiem šobrīd NVA Jelgavas filiālē (kura aptver Jelgavas pilsētu, Jelgavas novadu un Ozolnieku novadu)  reģistrēti 1 956  bezdarbnieki, savukārt  reģistrēto bezdarbnieku īpatsvars darbspējas vecuma iedzīvotāju kopskaitā  2018.gada 30.aprīlī Jelgavas novadā bija  4,2%, bet Jelgavas pilsētā – 3,7%, Ozolniekos 3.8%. Šī gada statistikas dati liecina, ka NVA Jelgavas filiālē bezdarbnieks vidēji 4,5 mēnešu laikā atrod darbu. Šī gada 4 mēnešos darbā iekārtojās 973 NVA Jelgavas filiālē reģistrētie bezdarbnieki, bet 2017.gadā - 3034.
- Vai ir iespējams runāt par «bezdarbnieka profilu», proti, kādi cilvēki bez darba ir vairāk?
- Tradicionāli visvairāk bezdarbam pakļauti cilvēki, kuriem ir salīdzinoši zems izglītības līmenis, nav darba tirgū pieprasītas profesijas. NVA Jelgavas filiālē maija sākumā 40,3% reģistrēto bezdarbnieku bija ieguvuši tikai vispārējo vidējo izglītību vai pamatizglītību, bet 3,7% jeb 74 personām nebija pat pamatizglītības.
Mani satrauc, ka salīdzinoši daudz ir bezdarbnieku ar profesionālo izglītību - 33,4%. Mūsdienu strauji mainīgajā darba tirgū daudzas kādreiz iegūtās profesionālās zināšanas, prasmes un pat profesijas noveco. Daudzi NVA reģistrētie bezdarbnieki ar profesionālo izglītību ir jau gados, un viņu kādreiz iegūtā profesionālā kvalifikācija un prasmes vairs neatbilst pieprasījumam, tāpēc aktuāla ir prasmju un zināšanu pilnveide atbilstoši šī brīža darba tirgus prasībām. Šādas iespējas piedāvā NVA, iesaistot bezdarbniekus profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmu apguvē.
35,7% NVA Jelgavas filiālē reģistrētajiem bezdarbniekiem vecums pārsniedz 50 gadus. Ņemot vērā demogrāfisko situāciju un sabiedrības novecošanās tendenci, ļoti aktuāls uzdevums ir vecāka gadagājuma nodarbināto atbalsts darba tirgū, veidojot sabiedrībā un uzņēmēju vidū izpratni par šīs vecuma grupas darbinieku potenciālu un iespējām. Lai atbalstītu darba ņēmējus vecumā virs 50 gadiem, sadarbībā ar Latvijas darba devēju konfederāciju un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību ir uzsākta ESF projekta “Atbalsts ilgākam darba mūžam” īstenošana, tostarp paredzot veikt darba vides un cilvēkresursu iespēju izvērtējumu, noteikt darba organizācijas piemērotību darbinieku potenciāla izmantošanai, piedāvājot darba ņēmējiem iespējas apgūt papildu prasmes darba turpināšanai tādā amatā, kas būtu piemērots veselības stāvoklim. Projekts paredz arī veselības uzlabošanas aktivitātes, plānoti pasākumi sabiedrības un darba devēju izpratnes veidošanai par nodarbināto vecumā virs 50 gadiem potenciālu un iespējām.
Valstī bezdarbnieku skaits samazinās visās mērķa grupās, visbūtiskāk ir samazinājies jauniešu bezdarbnieku skaits. Jauniešu nodarbinātības veicināšanai NVA kopš 2014.gada īsteno Eiropas Savienības fondu projektu “Jauniešu garantijas”, piedāvājot gan pirmās darba prakses ieguves iespējas, gan profesionālo un neformālo apmācību, gan atbalstu karjeras plānošanā un nākotnes profesijas izvēlē.  Jauniešu bezdarbnieku vecumā no 15 līdz 24 gadiem īpatsvars NVA Jelgavas filiālē reģistrēto bezdarbnieku kopskaitā ir 7,9%. Ja NVA Jelgavas filiālē reģistrēto jauniešu bezdarbnieku skaitu šobrīd salīdzinām ar 2014.gada sākuma datiem, kad tika uzsākts ESF projekts jauniešu nodarbinātības veicināšanai, tad redzam, ka arī Jelgavā jauniešu bezdarbnieku skaits ir samazinājies: 2014.gada sākumā mūsu filiālē bija 296 jaunieši bezdarbnieki vecumā līdz 24 gadiem, šobrīd – 156, tātad samazinājums ir gandrīz uz pusi.  Runājot ar nodarbinātības aģentiem, noskaidroju, ka teju katrs piektais bezdarbnieks vecumā zem 30 gadiem, kurš meklē darbu, nevēlas strādāt apgūtajā profesijā. Jaunieši, iespējams, arī vecāku mudināti ir apguvuši profesiju, bet pēc tam sapratuši, ka darbs nepatīk vai ir smags un vairs nevēlas šajā profesijā strādāt. Tas parāda, cik liela nozīme ir pareizai profesijas izvēlei.
- Kā šo situāciju labot?
- Karjera jauniešiem ir jāplāno laikus un kvalitatīvi. Ir svarīgi, lai jaunieši izvēlētos to profesiju, kurai viņi būtu atbilstoši un kuru vēlētos. Palīdzēt profesionālās piemērotības noteikšanā, profesijas izvēlē, karjeras plānošanā, darba meklēšanā un citos ar profesionālo karjeru saistītajos jautājumos var NVA karjeras konsultanti. NVA piedāvā karjeras konsultanta pakalpojumus, savukārt aģentūras mājaslapā ir iespēja patstāvīgi jauniešiem izpildīt testus, kas ļaus skaidrāk iezīmēt iespējamo profesionālo ievirzi. Protams, ne mazāk būtisks ir arī skolēna sekmju līmenis – lai viņš varētu iestāties tur kur var apgūt viņa interesēm un spējām atbilstošu profesiju. Lai  risinātu šo jautājumu, vēlos aktīvāk strādāt ar profesionālās izglītības mācību iestādēm un vispārizglītojošajām skolām. Viens no instrumentiem – NVA līdzfinansētās vasaras nodarbinātības programmas, kuras skolēniem vecumā no 15 gadiem ļauj praksē iepazīt dažādas profesijas, darba vidi, un, iespējams, saprast, kura no profesijām viņam ir piemērotāka un tuvāka.
- Kādas bezdarbnieku apmācību programmas ir pieprasītākās?
- Apmācību jomas, izglītības programmas, profesijas un sociālās un profesionālās pamatprasmes, kurās nepieciešams veikt bezdarbnieku un darba meklētāju apmācību, ne retāk kā reizi gadā, ņemot vērā aktuālo situāciju un pieprasījumu darba tirgū, nosaka Labklājības ministrijas izveidota komisija. Pieprasītākās profesionālās apmācības programmas šī gada 4 mēnešos NVA Jelgavas filiālē bija Lokmetināšana, Elektrokāra vadīšana, Projektu vadība, Pavāra palīgs, Lietvedis, Loģistikas darbinieks, Sociālā aprūpe, Datorsistēmu tehniķis, savukārt pieprasītākās neformālās izglītības programmas - valsts valoda, datorzinības, angļu valoda, "C" kategorijas autovadītājs.    Pērn pieprasītākās programmas bija  valsts valoda, angļu valoda, datorapmācība,lietvedība, grāmatvedība, , traktortehnikas un cita veida transporta vadīšana.
Šobrīd būtiski pieaug darba devēju reģistrēto vakanču skaits, un viens no mūsu uzdevumiem – palīdzēt darba devējiem sagatavot viņiem vajadzīgos darbiniekus.  Tāpēc īpašu aktualitāti iegūst pasākumi  “Apmācība pie darba devēja” un “Apmācība pēc darba devēja pieprasījuma, ko īstenojam ESF projekta “Atbalsts bezdarbnieku izglītībai” ietvaros. Apmācība pie darba devēja ir praktiska profesionālās kompetences apgūšana, kas atbilst pirmā, otrā vai trešā profesionālās kvalifikācijas līmeņa profesionālajai kompetencei, 6 mēnešu laikā darba devējs ar NVA finansiālu atbalstu pats apmāca bezdarbnieku, sagatavojot sev vajadzīgo speciālistu. Savukārt pasākums “Apmācība pēc darba devēja pieprasījuma” ir NVA finansētā bezdarbnieku apmācība uzņēmumam nepieciešamajām profesijām jebkurā licencētā profesionālās pilnveides, profesionālās tālākizglītības vai neformālās izglītības programmā. Pagājušajā gadā pie darba devēja apmācījām 15 cilvēkus, un kā labu piemēru vēlos minēt sadarbību ar uzņēmumu «Baltic Innovation holding PRO», zemnieku saimniecību «Jaunlejnieki» un šūšanas uzņēmumu «Mārīte». Apmācība pēc darba devēja pieprasījuma ir nedaudz sarežģītāka. Iespējams, ka varētu domāt par kooperēšanos starp filiālēm, lai apmācībā pēc darba devēja pieprasījuma iesaistītu konkrēta darba devēja prasībām atbilstošus bezdarbniekus arī no citu filiāļu apkalpošanas teritorijām, taču tad apmācāmajam jārēķinās ar ceļa izdevumiem. Ja apmācības īstenošanas vieta atrodas vismaz 15 km attālumā no apmācībā iesaistītā bezdarbnieka deklarētās dzīves vietas, mēs piedāvājam reģionālās mobilitātes atbalstu – līdz100 eiro mēnesī transporta vai dzīvojamās telpas īres, vai dienesta viesnīcas izdevumu kompensācijai.
- Ko darīt māmiņām, kuras auklē mazuļus? Kas traucē viņām atgriezties darba vidē?
- Maija sākumā uzskaitē NVA Jelgavas filiālē bija 97 bezdarbnieki pēc bērna kopšanas atvaļinājumā, savukārt šī gada 4 mēnešos 16 personas pēc bērna kopšanas atvaļinājumā iekārtojās pastāvīgā darbā.  Jaunajiem vecākiem, izvēloties apmācības un meklējot darbu, lielākā problēma ir – kur atstāt bērnu. Tas cieši sasaistās ar pašvaldības darbu, proti, jāparedz lielāks līdzfinansējums aukļu dienestam, jāceļ jauns bērnudārzs, lai māmiņas nebūtu spiestas atteikties no atgriešanās darbā tikai šī iemesla dēļ. Un tas var novest pie ilgstošā bezdarba ar tālākejošām sekām un ar katru brīdi sarežģītāku atgriešanos darba vidē.
- Ilgstošs bezdarbs. Vai cilvēkus ir vienkārši atgriezt atpakaļ darba vidē?
- NVA Jelgavas filiālē šobrīd uzskaitē ir 252 bezdarbnieki, kuri bez darba ir ilgāk nekā gadu.  Ilgstošo bezdarbu sekmē dažādi faktori: nepietiekams brīvo darba vietu skaits dzīvesvietas tuvumā, darba prasmju un zināšanu trūkums, motivācijas trūkums, sabiedriskā transporta trūkums nokļūšanai pie darba devēja, veselības problēmas, dzīvesveids, kas kavē mobilitāti, kā arī atkarības. Tāpēc svarīgi ir izprast ilgstošā bezdarba iemeslus katrā konkrētā gadījumā, lai varētu sniegt mērķētu un pēc iespējas efektīvāku palīdzību.  Ilgstošo bezdarbnieku iekļaušanai darba tirgū NVA īsteno ESF projektu “Atbalsts ilgstošajiem bezdarbniekiem”, kas paredz gan motivācijas programmu darba meklēšanai un sociālā mentora pakalpojumus, gan psihologu un psihoterapeitu konsultācijas, gan profesionālās piemērotības noteikšanu, gan veselības pārbaudes pie arodslimību ārsta, gan atkarību ārstēšanu. 2018.gada 4 mēnešos darbā ir iekārtojušies 152 ilgstošie bezdarbnieki, kas bija reģistrēti NVA Jelgavas filiālē. Ilgstošo bezdarbnieku motivācijas programmu sadarbībā ar NVA Jelgavā īsteno Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs. Programmas ietvaros bezdarbnieku no mājām nogādā izglītības iestādē, kur viņš iegūst pamatinformāciju, prasmes un arī psiholoģisko atbalstu. Diemžēl arī pēc šīs programmas daudzi ilgstošie bezdarbnieki darba tirgū neatgriežas, jo ir transporta problēmas. Sabiedriskais transports nekursē pietiekami bieži, personīgo autotransportu cilvēks atļauties nevar, tādēļ ļoti augstu novērtējami tie darba devēji, kuri piedāvā nogādāt darbinieku darbā. Jāsaka, ka šādu piedāvājumu kļūst arvien vairāk. Piemēram, ir uzņēmumi, kuri pēc darbiniekiem brauc no Rīgas. 
- Domāju, ka visai sarežģīta situācija darba atrašanā ir arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām…

- Jā, tā noteikti ir joma, pie kuras mēģinu aktīvi strādāt, taču diemžēl nodrošināt subsidētās darbavietas ir sarežģīti, it sevišķi tādēļ, ka Eiropas projektu programmu atbalsts uzņēmējiem šajā jomā ir ļoti zems – NVA Jelgavas filiālei gadā līdzfinansējums paredzēts tikai četrām darba vietām invalīdiem. Paredzams, ka nākamajā gadā, pārskatot projekta aktivitātes, šis skaitlis palielināsies. Nākas saskarties ar problēmu, ka darba devējs vēlas, lai darbinieks strādātu uzņēmumā, bet ar atsevišķām invaliditātēm cilvēkam vieglāk būtu strādāt no mājām.   Taču cilvēkiem ar invaliditāti ir pieejami ne tikai Pasākumi noteiktām personu grupām, bet visi NVA īstenotie pakalpojumi. Šobrīd NVA Jelgavas filiālē  ir reģistrēti 265 bezdarbnieki ar invaliditāti, šī gada 4 mēnešos darbā iekārtojās 57 bet pērn – 210 bezdarbnieki ar invaliditāti. Šogad 23 bezdarbnieki ar invaliditāti iesaistīti apmācību pasākumos, 15 veic algotus pagaidu sabiedriskos darbus pašvaldībās, 15 piedalās ilgstošos bezdarbnieku projekta aktivitātēs,  7 piedalās projektā “Jauniešu garantijas”, darbu subsidētajās darba vietās, kā jau teicu, šogad uzsāka 4 bezdarbnieki ar invaliditāti.
- Kā ir ar vakancēm? Cik to ir?
- Šobrīd NVA Jelgavas filiāles uzskaitē ir 465 aktuālas darba devēju reģistrētās brīvās darba vietas. Visvairāk šobrīd ir pieprasīti sezonas strādnieki, daudziem darba devējiem ir nepieciešami ceha strādnieki, izstrādājumu mērķētāji, traktortehnikas vadītāji, būvstrādnieki, veikalu pārdevēji, cauruļvadu montētāji, apkopēji, lauksaimniecības palīgstrādnieki, metinātāji, kravas automobiļa vadītāji, betonētāji, pavāri.
Diemžēl jāstrādā arī pie darba ņēmēju motivācijas. Jā, ir darba devēji, kuri iesākumā maksā minimālo algu, bet var saprast arī darba devēju – viņam darbinieks vispirms jāiepazīst, jāzina, vai viņam var uzticēties, un tikai tad domāt par algas celšanu. Es nenoliedzu, ka ir arī tādi, kuri bezdarbnieka laiku izmanto vienkārši, lai atpūstos. Mūsu karjeras konsultanti nereti saskaras ar darba meklētājiem, kuri darba tirgu vispār nepārzina – viņi pat nezina, kādi uzņēmumi piedāvā darbu viņa specialitātē.
NVA veica darba devēju aptauju, kurā atklājās, ka uzņēmēji 2018.gadā Latvijā plāno veidot vairāk kā 12 000 jaunu darba vietu, savukārt likvidēt plānoja aptuveni 4000 darba vietas. Likvidēšanas galvenais iemesls ir uzņēmuma saimnieciskās darbības sašaurināšana, kam seko roku darba automatizācija, tehnoloģiju ieviešana. Kā vispieprasītākie šajā aptaujā minēti kvalificēti strādnieki – amatnieki (25%). Savukārt pie prasmēm, ko darba devēji vēlas redzēt savos darbiniekos, 89% norādīja saskarsmes un komunikāciju prasmes, 87% - valsts valodas zināšanas. Palielinās pieprasījums pēc krievu valodas zināšanām, bet angļu valoda ir tikai septītajā vietā. Vēl kāds būtisks rādītājs – pēdējā gada laikā par diviem procentiem palielinājies to uzņēmēju skaits, kuri plāno piesaistīt viesstrādniekus, pārsvarā no Ukrainas un Baltkrievijas, transporta, būvniecības un viesmīlības jomā. Tas liecina, ka, bezdarbam samazinoties un palielinoties brīvo darba vietu skaitam, darba devējiem atlasīt darbiniekus šeit uz vietas kļūst arvien sarežģītāk. Tāpēc mums vēl aktīvāk jāinformē darba devējus par NVA pakalpojumiem vajadzīgo darbinieku piesaistei – pretendentu atlasēm, uzņēmumiem nepieciešamo speciālistu apmācībām, valsts līdzfinasēto darbavietu izveidi, CV un Vakanču portāla iespējām, Vakanču gadatirgiem un citiem.
- Paldies par interviju!

Uzziņa:
NVA Jelgavas filiāle apkalpo Jelgavas pilsētu, kā arī Jelgavas un Ozolnieku novadus.
Reģistrētā bezdarba situācija Jelgavas pilsētā (2018.gada 30.aprīļa dati):
- Bez darba šā gada aprīlī Jelgavā 1238 cilvēki, Jelgavas novadā – 562 un Ozolnieku novadā – 203 cilvēki (bez darba Latvijā 2018. gada aprīlī 61 882 cilvēki jeb 6,7% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopskaita).
- Jelgavā bez darba ir 725 sievietes un 513 vīrieši.
- Ilgstošie bezdarbnieki (ilgāk par gadu) Jelgavā – 145.
- Invalīdi – bezdarbnieki Jelgavā – 147.
- Jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem bez darba ir 86 cilvēki.
- Pirmspensijas vecuma bezdarbnieki Jelgavā – 193.
- Jelgavā visvairāk reģistrēto bezdarbnieku ir ar salīdzinoši zemu izglītības līmeni, iegūta tikai vispārējā vidējā vai pamatizglītība – 450, savukārt 45 bezdarbniekiem nav pat pamatizglītības,  arprofesionālo izglītību Jelgavā reģistrēti 397 un augstāko izglītību – 345 bezdarbnieki.

 

 Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
lasīt komentārus (1)
Komentāra ievietošanas noteikumi
 • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
 • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
 • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.
AUTOdoc.lv

0.70248794555664 97(0) - 0.47430753707886 2021.12.08. 01:57 http://www.jelgavniekiem.lv/?act=10&art=43411 ip: 172.70.135.91 usememcache: 1