Indriķis, Ints,
Namejs
ZIŅAS
SPORTS
IZKLAIDE
VIDEO
VESELĪBA
IZGLĪTĪBA
LABDARĪBA
Laika ziņas Jelgavā
 • ZIŅAS
 • Jelgavas ziņas
 • Novadu ziņas
 • Politika
 • Komentāri
 • Ekonomikas ziņas
 • Kriminālās ziņas
 • Uzņēmēji runā
 • Dzīvesstils
 • Portāls ziņo
 • Aculiecinieks
 • Sēru ziņas
 • Arhīvs
 • Jurista vārds
 • SPORTS
 • IZKLAIDE
 • VIDEO
 • GRĀMATU APSKATS
 • VESELĪBA
 • IZGLĪTĪBA
 • LABDARĪBA
< Jūlijs
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
Arhīva navigācija
APTAUJA
Ko darat, lai izvairītos no vīrusa saslimšanas? ..vairāk
Bieži mazgāju
rokas
Visu dezinficēju
Reti eju uz veikalu
Neapmeklēju
publiskas vietas
Neizmantoju
sabiedrisko
transportu
Visu augstāk
minēto
Nedaru neko -
paļaujos uz
imunitātiJelgavnieki diskutē par un ap prezidenta vēlēšanām (8)
+ VIDEO

Raksts publicēts: 2011.05.25. 10:50:40
Raksta autors: Līga Greiškane

Nosūtīt
Ziņa redaktoram
Sagatavot izdrukai
Galerija (12)

Pēc dažu mēnešu pārtraukuma portāla jelgavnieki.lv redakcijā pulcējās dažādu jomu pārstāvji, lai kopīgi diskutētu par gaidāmajām Valsts prezidenta vēlēšanām. Lielākā daļa diskusijas apmeklētāju uzsvēra - Valdim Zatleram jādod otra iespēja un viņš jāpārvēl uz nākamo četrgadi.

Diskusijā piedalījās astoņi politiski un sabiedriski aktīvi mūsu pilsētas iedzīvotāji: Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars, Jelgavas Domes deputāti Jurijs Strods («Visu Latvijai!» un TB/LNNK) un neatkarīgais deputāts Dainis Liepiņš, bijušais domnieks un Saeimas deputāts Arnis Razminovičs, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Sociālo zinātņu fakultātes lektors Andis Kursītis, politikas notikumu vērotājs un analizētājs Ivars Jakovels («Saskaņas centrs»), kā arī aktīvists Aigars Egle un vienīgā dāma kungu kompānijā - ārste Anita Stankus («Ražots Latvijā»). Tāpat uz diskusiju bija aicināti vēl vairāki politisko spēku pārstāvji, piemēram, «Jaunā laika» vietējais līderis un Jelgavas Domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Rublis, kā arī sabiedriski aktīvi cilvēki, piemēram, vēsturnieks Andris Tomašūns, taču viņi nevarēja ierasties.

Lūgti komentēt Valda Zatlera paveikto savas prezidentūras laikā, kā arī viņa spēju pierādīt sevi kā līderi šajos četros gados, klātesošie kritiku netaupīja, taču pēcāk lielākā daļa no diskusijas dalībniekiem tomēr secināja, ka V.Zalteram ir jāturpina strādāt.

Savu viedokli pirmais izklāstīja vienmēr diskusijās aktīvais Jelgavas Domes deputāts Dainis Liepiņš. Viņš atgādināja pirms četriem gadiem notikušo ap toreiz vēl plašākai sabiedrībai mazāk pazīstamā ķirurga izvirzīšanu prezidenta amatam dažas dienas pirms balsojuma, kas daudziem Latvijas iedzīvotājiem raisīja neizpratni par šādu politiķu rīcību. D.Liepiņš akcentē, ka prezidentūras laikā V.Zatlers ir spējis parādīt, ka nav lojāls kādam politiskajam spēkam, taču tajā pašā laikā viņam trūkstot vīzijas, kā valsti vadīt, kā arī iztrūcis tik būtisks elements kā harizma. «Iespējams, tā savā ārstu vidē viņam ir ļoti augsta, taču starp nosacīti parastajiem cilvēkiem es to nejūtu, lai gan esmu ticies ar Zatleru vairākas reizes, bet varbūt viņam nevar pārmest to, kas nav no dabas dots,» uzskata D.Liepiņš.

Analizējot pašreizējā Valsts prezidenta politisko darbu, domnieks uzteica viņa spēju nenostāties kādas politiskās partijas pusē - «vismaz viņš mākot radīt tādu iespaidu, pat, ja tā nav». Tamdēļ no vienas puses it kā V.Zatleram, viņaprāt, vajadzētu dot iespēju turpināt darbu, jo kā valsts pirmā persona viņš ir ļoti audzis, taču politiķis šaubās, vai nākamie četri gadu varētu nest kādas pozitīvas pārmaiņas. D.Liepiņš esošajam prezidentam piecu ballu sistēmā dod vērtējumu «trīs».

Līdzīgu viedokli izsaka arī V.Zatlera amata māsa Anita Stankus. Mediķe atklāj, ka pirms četriem gadiem, kad esošo prezidentu ievēlēja, viņa likusi cerības uz V.Zatleru, taču šajā laikā viņš tā arī neesot spējis tikt galā ar problēmām, kuras, stājoties amatā, solīja risināt. «Manuprāt, Zatlera kungam dažbrīd pietrūka drosmes un stingrākas stājas, taču es ļoti pozitīvi vērtēju viņa nosvērtību un nepārsteigšanos, lai stabilizētu mūsu valstī tik aktuālo jautājumu par divu nāciju sadzīvošanu. Vēl viens solījums, ko jaunais valsts prezidents deva, bija izmaiņas medicīnā un jomas sakārtošana. Epizodiski Zatlera kungs gan iejaucās mediķu darīšanās, piemēram, kad bija iecere slēgt traumu punktus. Par to viņam paldies, bet mūsu medicīnas sistēma ir tuvu sabrukumam vairāk nekā jebkad agrāk,» vērtē A.Stankus.

Savukārt A.Kursītis aicināja klātesošos nepārvērtēt prezidenta lomu un funkcijas, atgādinot, ka parlamentārā politiskajā iekārtā Valsts prezidents ir vairāk reprezentatīva un uz ārlietu jautājumiem vērsta persona. «Taču kopumā es Valdim Zatleram liktu daudz augstāku atzīmi, jo viņš tomēr ir iesaistījies likumdošanā, apturējis vairākus grozījumus, viņš ir izaudzis jau līdz tādam līmenim, ka spēj izsekot līdzi procesiem. Ja atceramies ultimātus Saeimai, tā taču bija sava veida drosme,» viņš atgādina, norādot, ka jaunajam prezidentam būs nepieciešams laiks, lai ar jauno darbu iepazītos iepretim V.Zatleram, kurš jau tomēr ir iejuties. Tamdēļ A.Kursītis esošajam Valsts prezidentam piecu ballu skalā liek trīs ar plusu.

Visskeptiskākais pret V.Zatlera paveikto bija A.Egle: «Es uzskatu, ka jau toreiz par Valsts prezidentu vajadzēja kļūt Aivaram Endziņam, jo viņš ir juridiski izglītots cilvēks. Uzskatu, ka 2009.gada 13.janvāra notikumiem vajadzēja likt politiķiem aizdomāties, un prezidentam vajadzēja rosināt Saeimas atlaišanu.» Tamdēļ viņš līdzšinējo prezidenta darbu vērtē ļoti negatīvi, piešķirot atzīmi viens ar mīnusu. Vienīgo plusu viņš esot nopelnījis, jo ir politiski neitrāls, taču «mugurkaulu» līdz šim nav parādījis, kā arī nav spējis sakārtot to jomu, no kuras pats nāk, proti, medicīnu.

Sākotnēji skeptisks pret V.Zatleru bijis arī I.Jakovels, taču darba gados prezidents, viņaprāt, esot audzis un spējis būt labs līdzsvars starp dažādiem politiskajiem spēkiem, gan pārstāvot valsti, gan piesakot ultimātu Saeimai pēc 13.janvāra grautiņiem. Taču I.Jakovels neesot jutis, ka Zatlers esot kontrolējis, vai deputāti to ievēro.

«Runājot par prezidenta institūciju, mums jau Satversmē ir ierakstīts, kādam ir jābūt prezidentam. Pirmkārt, tas ir vecuma cenzs - viņam jābūt vismaz 40 gadus vecam, jo savas valsts priekšgalā vēlamies redzēt nobriedušu personību, kam ir viedoklis un autoritāte sabiedrībā,» norāda I.Jakovels. Viņš gan teic, ka pēdējo dienu notikumi esot sabojājuši V.Zatlera tēlu, pašam prezidentam nākot klajā ar publiskiem paziņojumiem, ka viņš atbalsta vienas vai otras reformas, taču, saņemot kritiku, pēc laika atkal ir gatavs ziņot sabiedrībai kaut ko diametrāli pretēju. «Žēl, bet valsts galvai šādas svārstības nav pieļaujamas,» tā politologs.

Netieši cenšoties V.Zatleru aizstāvēt, klātesošais A.Razminovičs atgādināja, ka jāpatur prātā, ka pēc spilgtām personībām, kāda bija iepriekšējā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, nākamajam ir daudz grūtāk, jo jāiegulda lielākas pūles, lai sevi pierādītu. «Negribot, bet vienmēr kaut kā sanāk salīdzināt ar to, kas ir bijis pirms tam. Valdim Zatleram tādēļ nav paveicies, jo Vairai Vīķei-Freibergai, lai gan ievēlētai tādā pat stilā kā pašreizējais prezidents, izdevās veiksmīgāka komunikācija ar sabiedrību, kā arī pateicīgāka politiskā situācija,» teic bijušais Jelgavas Domes deputāts. Viņaprāt, politiķi, redzot V.Zatlera profesionālo darbu, cerēja, ka viņš spēs tikpat veiksmīgi strādāt kā Valsts prezidents: «Taču labs cilvēks diemžēl nav profesija, un ar to, ka esi labs cilvēks, vien nepietiek. Valsts prezidents ir spēcīga personība, viņam ir sava vīzija, kuru var kritizēt, kura var nepatikt, taču viņam tā ir. Ar savu personību un savu es, kā arī Satversmes dotajām pilnvarām prezidents var izdarīt ļoti daudz,» pauž A.Razminovičs. Tādēļ V.Zatlers, kā prezidents, viņaprāt, varēja izdarīt krietni vairāk.

Lai gan diskusijas sākumā V.Zatlera darbus vērtēt izvairījās, A.Cimdars, noklausoties pārējo dalībnieku teikto, atklāja, pa pats liktu atzīmi trīs. «Tajā pašā laikā ir jāņem vērā divi faktori, pirmkārt, vide, otrkārt, ievēlēšanas laiks,» spriež CVK vadītājs.
Būtiski, ka V.Zatleram pirms četriem gadiem par sliktu runāja ievēlēšanas veids, tamdēļ tobrīd lielu sabiedrības atbalstu viņš neguva, taču par spīti tam, ar laiku spēja pierādīt sevi.


Vārds E-pasts
Komentārs
Piekrītu noteikumiem
lasīt komentārus (8)
Komentāra ievietošanas noteikumi
 • par forumā ievietoto ziņojumu saturu ir atbildīgi to autori;
 • forumā publicētie viedokļi neatspoguļo JELGAVNIEKIEM.LV viedokli;
 • portāla administratoram ir tiesības bez brīdinājuma dzēst rupjus, reliģiski, politiski, rasistiski vai kā citādi aizskarošus ziņojumus, kā arī komentārus, kuri neatbilst izvēlētajai tēmai.

AUTOdoc.lv

15.278117179871 95(0) - 15.042257547379 2020.07.12. 12:40 http://www.jelgavniekiem.lv/?act=10&art=21814 ip: 34.229.119.29 usememcache: 1